ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
profil zaufany 80+

Profil Zaufany 80+ dla seniorów – nowa usługa ma ułatwić zapisy na szczepienia

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Dziś ogłoszono start nowej usługi, jaką jest Profil Zaufany 80+. Jak sama nazwa wskazuje, ta wersja Profilu Zaufanego została przygotowana z myślą o seniorach. Chodzi o ułatwienie starszym ludziom zapisanie się na szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Czym Profil Zaufany 80+ różni się od standardowej wersji?

Omawiany Profil Zaufany mogą założyć tylko osoby, które mają ukończone co najmniej 80 lat. Jest to tymczasowy Profil Zaufany, co oznacza, że jego ważność od momentu założenia wynosi trzy miesiące. Najważniejsza informacja z punktu widzenia seniorów jest taka, że do założenia Profilu Zaufanego 80+ nie potrzebują bankowości internetowej ani iść do stacjonarnego punktu potwierdzającego.

Żeby założyć Profil Zaufany dla seniorów, wystarczy ważny dokument (polski dowód osobisty lub paszport) oraz urządzenie z dostępem do internetu, wyposażone w kamerę i mikrofon. Oto cały proces w skrócie:

  1. Wchodzimy na stronę z wnioskiem o tymczasowy Profil Zaufany
  2. Zaznaczamy, że mamy ukończone 80 lat
  3. Wybieramy datę i godzinę rozmowy z urzędnikiem
  4. Podajemy nazwę użytkownika i hasło
  5. Wpisujemy nasze dane, o które zapyta nas system
  6. Sprawdzamy informacje podane we wniosku i akceptujemy je
  7. Potwierdzamy wysłanie wniosku kodem, który otrzymamy w wiadomości SMS

Nowa usługa ma ułatwić proces zapisu na szczepienia osób starszych. Seniorzy z Profilem Zaufanym oczywiście będą mogli go wykorzystywać także w innych sprawach. Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników będzie się zajmować wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – zapowiada minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Targi CES 2021 pełne interesujących gadżetów. Te nowości mnie urzekły

Wideorozmowy będą prowadzone od 8:00 do 20:00, na jedną osobę przewidziano 30 minut. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku młodszych osób. Ma to pozwolić na potwierdzenie Profilu Zaufanego 80+ w spokojnej atmosferze. Najlepiej, jeśli seniorowi w procesie zakładania PZ pomoże ktoś, kto na co dzień korzysta z internetu i urządzeń elektronicznych.

źródło: KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy