ASUS ZenBook Duo to jedna z nowości, którą firma przywiozła ze sobą ba CES 2021. Dwa ekrany w laptopach nie są już taką nowością, jak jeszcze niedawno, ale ASUS chce wynieść pracę na nich na zupełnie nowy poziom. Zapowiada się ciekawy rok, ponieważ to już kolejny z projektów, który ma pokazywać, że mobilne biuro pracy wcale nie musi być nudne.

ASUS ZenBook Duo 14

ASUS ZenBook Duo 14

Wczoraj swoje pięć minut na scenie miały komputery z serii ROG, czyli przeznaczone głównie dla graczy. Wśród nich także nie zabrakło modelu, który został wyposażony w dodatkowy ekran umieszczany tuż nad klawiaturą. Widać, że ASUS mocno zainteresował się tą technologią, która z początku mogła wydawać się lekką przesadą. W końcu po co nam dwa ekrany w laptopie? Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie ma bardzo dużo do zaoferowania. Z pomocą dodatkowego ekranu można zrobić znacznie więcej i znacznie szybciej, niż w przypadku posiadania tylko jednego. Sprzęty ASUS-a pozwalają bowiem na swobodne przesuwanie elementów pomiędzy wyświetlaczami, a tym samy przestrzeń robocza znacznie się wtedy powiększa.

To rozwiązanie może być bardzo przydatne dla grafików, którzy mogą na dodatkowym wyświetlaczu umieścić potrzebne do pracy narzędzia. I to właśnie będzie oferował nowy ASUS ZenBook Duo 14, czyli ulepszona wersja dobrze znanego już modelu. Duży nacisk położono tutaj na samą mobilność. Sprzęt waży zaledwie 1,6 kilograma, a to oznacza, że podróżowanie z nim nie powinno stanowić większego wyzwania. Do tego wymiary samego laptopa są zaskakujące, ponieważ w najgrubszym miejscu ma zaledwie 16,9 mm. Zważywszy na to, że wyposażono go w dodatkowy ekran, problemem mogło być tutaj przegrzewanie się sprzętu. I ASUS znalazł i na to rozwiązanie.

Zobacz też: Telegram radzi sobie teraz wyśmienicie, a wszystko dzięki WhatsApp.

Dodatkowy wyświetlacz można bowiem odchylać, a tym samym wentylacja samego urządzenia będzie o wiele lepsza. Dzięki temu będzie można także łatwiej korzystać z samego ekranu, który pod odpowiednim kontem widzenia stanie się po prostu użyteczniejszy.

Co oferuje ZenBook Duo 14

ASUS ZenBook Duo 14

Główny wyświetlacz IPS ma przekątną 14 cali (rozdzielczość FHD, proporcje 16:9, 100% sRGB, do 400 nitów), a ten dodatkowy 12,6 cala (rozdzielczość FHD, proporcje 32:9). Procesorem będzie tutaj Intel Core i5/i7 Tiger Lake, a towarzyszyła mu będzie karta graficzna NVIDIA MX450 lub Intel Iris Xe. Do tego dojdzie do 16 GB RAM (DDR4) i dysk SSD do 1 TB. Nie zapomniano także o Wi-Fi 6 oraz możliwości szybkiego ładowanie akumulatora (72 Wh). Sam akumulator ma działać do 40 procent lepiej, niż w poprzednich generacjach sprzętu. Do tego dojdą jeszcze dwa porty USB typu C (Thunderbolt 4) czy pełnoprawne HDMI 1.4.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Bardziej wymagający użytkownicy powinni zainteresować się modelem ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED. Jak sama nazwa wskazuje, dostanie on nie tylko większy wyświetlacz, ale także OLED-owy (rozdzielczość UHD 3840×2160). Dodatkowy z ekranów będzie miał tutaj aż 14 cali i także będzie mógł pochwalić się rozdzielczością. Maksymalna konfiguracja ma zawierać ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9, kartę graficzną NVIDIA GeForce (jeszcze niesprecyzowaną), 32 GB RAM i aż 1 TB na dane (SSD PCIe 3.0 x4).

ASUS TUF Gaming Dash F15

ASUS TUF Gaming Dash F15

Jak to w przypadku ASUS-a, nie mogło także zabraknąć gamingowego sprzętu. Wprawdzie tego było już bardzo dużo w serii ROG, ale dobrych rzeczy nigdy dość. Tym razem mowa o ASUS TUF Gaming Dash F15, czyli sprzęcie przeznaczonym dla graczy, którzy nie do końca chcą, by ich urządzenie już z daleka się świeciło. Wprawdzie tutaj także znajdziemy sporo gamingowych wstawek, ale zdecydowanie mniej, niż w urządzeniach z serii ROG. Laptop został tak zaprojektowany, żeby nie wadził nikomu podczas podróży. Waży około 2,1 kg, a do tego dochodzą jeszcze kompaktowe rozmiary (360 x 252 x 19,9 mm). Nie będzie więc problemów z włożeniem go do plecaka czy torby.

ASUS TUF Gaming Dash F15

Wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala może oferować odświeżanie na poziomie 144 Hz oraz rozdzielczość FHD. Będzie można jednak kupić wersję z odświeżaniem na poziomie 240 Hz i czasem reakcji 3 ms. Do tego ma dojść jeszcze nowy system chłodzenia, który w odpowiednim trybie będzie praktycznie niesłyszalny. Pod maską będzie czekał Intel Core i7-11375H 11. generacji, GeForce RTX 3070 oraz do 32 GB RAM i do 1 TB na dane (SSD). Nie zabrakło także Wi-Fi 6  oraz pojemnego akumulatora. Pojawią się także różne wersje kolorystyczne laptopa, ale to może być uzależnione od rynku, na który trafi urządzenie. To z pewnością znajdzie swoich wielbicieli, choć z tych dwóch sprzętów, to ZenBook Duo wydaje się tym ciekawszym. Oczywiście każdy może do tego podchodzić inaczej, ale dwa wyświetlacze oferują jednak trochę więcej możliwości. Zobaczymy, co jeszcze ciekawego ma w rękawie ASUS, bo to z pewnością nie koniec nowości od producenta.

Źródło: ASUS

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.