InPost to spółka należąca do grupy kapitałowej Integer, która kojarzy nam się przede wszystkim z Paczkomatami. Od dłuższego czasu krążyły pogłoski, że firma zamierza wejść na giełdę. Dziś nie musimy się już posiłkować plotkami, bo dowiedzieliśmy się, że gigant rzeczywiście wyemituje swoje akcje.To kolejna faza naszego rozwoju. Chcemy rozwijać nasz biznes międzynarodowo” – skomentował Rafał Brzoska, prezes InPostu.

InPost na giełdzie – co, jak i gdzie?

InPost giełda

To już pewne – InPost wejdzie na holenderską giełdę Euronext. Oferta będzie obejmować sprzedaż istniejących akcji inwestorom instytucjonalnym. Firma zamierza je wyemitować, by zwiększyć swoją wiarygodność i rozpoznawalność za granicą. Gigant nie ukrywa jednak, że liczy też na dodatkową elastyczność finansową, bo jak wiadomo – pieniędzy w biznesie nigdy za mało. Wartość spółki jest szacowana na nawet 36 miliardów złotych.

Zobacz także: WhatsApp wprowadza użytkowników w błąd w kwestii prywatności. Szykuje się afera?

Fundusze zarządzane przez BlackRock, Capital World Investors i GIC Pte Ltd kupią akcje InPostu za łączną kwotę opiewającą na 1,03 miliarda euro. W naszym kraju firma ma już stabilną pozycję, dlatego teraz zamierza kontynuować rozwój za granicą (co nie oznacza stagnacji w Polsce) – w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Co ciekawe, na tym etapie InPost nie planuje wypłacania akcjonariuszom dywidendy. Na razie nie wiadomo, jaka będzie cena pierwszej oferty publicznej (IPO) tytułowej firmy. Więcej szczegółów powinniśmy poznać już w najbliższej przyszłości.

Źródło: Bankier, Money.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.