GoodMaps Explore to rozwiązanie, które oferuje mobilną nawigację na żądanie dla osób niewidomych lub niedowidzących. Programiści skupieni wokół projektu pracują nad rozwiązaniem problemu, który był od dawna przez wszystkich ignorowany: nawigacji wewnątrz budynków. To, co dla widzących jest wręcz banalne — w końcu wystarczy iść za oznaczeniami — dla niewidomych stanowi spore wyzwanie i często konieczność proszenia innych o pomoc. Dzięki GoodMaps Explore będą mogli zyskać więcej niezależności.

GoodMaps Explore – nawigacja dla niewidomych i niedowidzących także wewnątrz budynków

W trybie zewnętrznym GoodMaps Explore odczytuje na głos kierunki, ulice i punkty docelowe w zależności od tego, gdzie w danym momencie wskazuje urządzenie mobilne użytkownika. Potrząsając telefonem, użytkownicy mogą usłyszeć informację z ich aktualną lokalizacją i kierunkiem, a także te o najbliższych budynkach, ulicach, firmach i punktach orientacyjnych. Podczas gdy tryb zewnętrzny działa w obszarach objętych tradycyjną technologią mapowania, tryb wewnętrzny jest bardziej ograniczony. To ma się jednak zmienić. Korzystając z LiDAR, deweloperzy zmapowali wnętrza kilku budynków w Huntington w Zachodniej Wirginii. Dzięki temu przestrzenie te można w pełni eksplorować za pomocą aplikacji, łącznie z nawigacją krok po kroku do wybranych miejsc. GoodMaps Explore oferuje szczegółowe informacje na temat tych wewnętrznych obszarów, opisując poszczególne pomieszczenia i funkcje, takie jak fontanny wodne i biurka informacyjne.

Zobacz też: Inteligentny budzik od Xiaomi – tym razem w wersji z myślą o Europie

Niestety, twórcom udało się to osiągnąć z zaledwie kilkoma budynkami i to tylko w jednym miejscu. Mapowanie najważniejszych budynków na całym świecie to natomiast wyzwanie, którego nie będą raczej w stanie podjąć. Co gorsza, takie przedsięwzięcie wymagałoby nie tylko grupy chętnych wolontariuszy, ale także i zaawansowanego sprzętu. Miło jednak jest o tym myśleć raczej w kategoriach wyzwania, a nie przeszkody nie do pokonania. Rozwój technologii w końcu ciągle idzie do przodu. Być może w przyszłości mapowanie najważniejszych obiektów za pomocą lidar będzie w zasięgu ręki?

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.