Oczekuje się, że MediaTek ogłosi nowy chipset jeszcze w tym miesiącu, i chociaż oficjalne szczegóły są skąpe, przecieki dały nam wczesny wgląd w to, czego możemy się spodziewać. Niezastąpiony Digital Chat Station dostarczył więcej informacji na temat najnowszego flagowca tajwańskiego producenta. Ten ma się nazywać Dimensity 1200 i przegonić flagowego Snapdragona 865. Jednak to nie z nim będzie konkurował w tym roku. Z jednej strony trudno go wziąć za godnego rywala dla Snapdragona 888. Natomiast z drugiej… może to być naprawdę świetny układ dla nieco tańszych smartfonów premium.

MediaTek Dimensity 1200 przecieki

MediaTek Dimensity 1200 przecieki

Nadchodzący procesor to pierwszy układ MediaTeka wykonany w procesie  6 nm. Przejście na niższy proces technologiczny powinno znacznie wpłynąć na wydajności i efektywności Dimensity 1200 względem poprzedników. Jednak jak na dłoni widać, że nie jest to 5 nm z najnowszego flagowca Qulacomma. Digital Chat Station twierdzi, że widział arkusz specyfikacji, z którego wynika, iż jest to mocniejszy chipset niż Snapdragon 865. Dużą rolę mają tu odgrywać nowsze rdzenie i wyższa częstotliwość. Nie podał jednak przy tym żadnych szczegółów. Powinno to oznaczać, że chipset jest taktowany wyższą częstotliwością niż Snapdragon 865, którego prędkość zegara wynosi 2,84 GHz. Pozostaje jednak jeszcze kwestia wiarygodności Digital Chat Station — jest to ta sama osoba, która twierdziła, że Qualcomm wypuści Snapdragona 865+ w momencie, kiedy przeczył temu jeden z czołowych chińskich producentów w oficjalnych komunikatach. Dlatego myślę, że można potraktować jego zapewnienia poważnie. 

Zobacz też: Oto pierwsze filmy i seriale, które trafią na Netflixa w lutym 2021 – będzie co oglądać?

Czego więc możemy się spodziewać? Na pewno dostaniemy proces technologiczny 6 nm. Głównymi jednostkami powinny być najnowsze rdzenie Cortex-A78, które będą wspierane przez słabsze Cortex-A55. Niektóre przecieki sugerują, że jeden z rdzeni A78 będzie wyżej taktowany, aby zapewnić wyższą wydajność. Miałoby to dać namiastkę możliwości pojedynczego Cortexa-X1 ze Snapdragona 888 i Exynosa 2100. Przecieki mówią także o poprawionym procesorze sygnału obrazu, wydajniejszym GPU, a także o lepszym modemie 5G. Wszystko jednak stanie się jasne w dniu premiery układu.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.