Jakiś czas temu udało się AMD pokonać Intela na rynku procesorów stacjonarnych. Jednak na tym ambicje Czerwonych się nie kończą. Producent zamierza walczyć również o laptopy i to w dosłownie każdym segmencie tego rynku. Nowo zaprezentowana linia układów mobilnych Ryzen 5000 jest tym, co ma przekonać klientów do porzucenia urządzeń z Intelami na pokładzie. 

AMD Ryzen 5000 Mobile

AMD Ryzen 5000 Mobile

No dobrze, ale dlaczego w ogóle powinniśmy rozważyć procesory AMD do laptopów w przypadku, kiedy obecne generacje nas do siebie nie przekonały? Firma podaje trzy argumenty: 

  • Nawet o 23% wyższa wydajność jednowątkowa i o 17% wyższa wielowątkowa w porównaniu z poprzednią generacją.
  • Nawet 17,5 godziny czasu pracy na baterii przy standardowym użyciu i aż 21 godzin podczas odtwarzania filmów.
  • 13 modeli procesorów z nawet 8 rdzeniami i 16 wątkami z TDP w zakresie 15-45 W.

Zobacz też: Tablet TCL z pasywnym ekranem – kompromis pomiędzy LCD, a e-ink

Warto jednak pamiętać, że różni ludzie, to różne potrzeby. Jeden potrzebuje prostego laptopa do internetu, drugi przenośnej maszynki do gier i złożonych programów, a trzeci chciałby pożegnać się z gniazdkiem na dłużej. AMD podzieliło więc swoje najnowsze procesory na cztery kategorie:

  • H – wydajne procesory dla graczy i twórców.
  • HX – absolutnie maksymalna wydajność dla najbardziej wymagających.
  • HS – wydajne procesory dla smuklejszych i lżejszych laptopów.
  • U – maksymalna efektywność i czas pracy na baterii dla ultramobilnych laptopów.

Oczywiście należy podkreślić, że ten niezwykle długi czas pracy na baterii będzie należał właśnie do serii U. Nie należy się spodziewać aż 17 godzin pracy po maszynie z potworami wydajnościowymi serii H lub HX. Warto również podkreślić, że nowe Ryzeny serii 5000 to także zupełnie nowa architektura Zen 3.  A przynajmniej w większości przypadków. Trzech przedstawicieli linii U nadal korzysta z rdzeni Zen 2.

AMD Ryzen 5000 Mobile

Te oczywiście wciąż są świetnym rozwiązaniem, jednak warto mieć to na uwadze, ze względu na znaczny wzrost efektywności w nowej linii układów. AMD chwali się, że jeszcze w pierwszym kwartale tego roku poznamy konkretne modele laptopów z ich nowymi procesorami od takich producentów jak Lenovo, Asus i HP. W ciągu roku na rynek ma natomiast trafić ponad 150 komputerów przenośnych z tymi układami. To oznacza, że każdy powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Źródło: AMD

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.