Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas. Gdy dotykamy touchpada, touchpad dotyka nas. Przynajmniej z takiego założenia wyszła firma Sensel. Producent ten podczas targów CES 2021 zaprezentował swój autorski gładzik do laptopów. Jego znakiem szczególnym jest to, że potrafi on udzielić odpowiedzi haptycznej w reakcji na nasz dotyk, oraz obiekty na ekranie, które dzięki niemu możemy dotknąć. 

Haptyczny touchpad

Zacznijmy od tego, że, mimo iż pomysł brzmi fenomenalnie, to nie wiadomo, czy w ogóle zostanie wykorzystany. Wszystko przez to, że żadna firma jeszcze nie zadeklarowała współpracy z Sensel. Z drugiej strony nikt nie musi. Producent oferuje bowiem go także jako osobne akcesorium podpinane do komputera lub tabletu za pośrednictwem kabla USB. Tutaj warto przytoczyć opinię redaktora serwisu Engadget, który miał przyjemność używać tego rozwiązania już od jakiegoś czasu:

Od kilku tygodni używam go jako podstawowego kontrolera. Jest to naprawdę dobry touchpad. Podstawowym nowym dodatkiem jest tutaj system Direct Drive Haptics. Dzięki temu może on zapewniać różne poziomy informacji zwrotnej w zależności od osobistych preferencji lub siły, z jaką się go stosuje. Do celów demonstracyjnych firma dostarczyła nawet solidną aplikację konfiguracyjną, która zapewnia bardzo dużą kontrolę nad siłą reakcji zwrotnej, w tym oddzielny poziom w górę i w dół. Ale dla uproszczenia zawiera ona również kilka ustawień, które zapewniają wszystko, od lekkich kliknięć do głębokich uderzeń.

— Terrence O’Brien, redaktor Engadhet

Zobacz też: mBank i Huawei – rozmawiamy z Leszkiem Piekutem, ekspertem ds. bankowości mobilnej mBanku

Jak można przeczytać w powyższym opisie, całość działa dzięki istnej baterii miniaturowych silniczków. Te dzięki specyficznym wibracjom dają poczucie obcowania z konkretną fakturą, lub przekazują informację użytkownikowi za pomocą drgań. To może sprawić, że wyskakujące okienka nie będą zaburzały naszego odbioru wyświetlanych treści. Co więcej, w przypadku osób głuchych i niedosłyszących informacja haptyczna mogłaby wyeliminować problem dźwięku powiadomień z poczty, lub komunikatora. Bądźmy jednak szczerzy: zewnętrzny touchpad mimo wszystko nie brzmi jak coś, czym ludzie zastępowaliby myszki. Dlatego miejmy nadzieję, że producenci laptopów przyjmą to rozwiązanie z otwartymi ramionami. Niestety, nic nie wiadomo na temat premiery zewnętrznego akcesorium. Możliwe, że powstało jedynie dla mediów.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.