W zeszłym roku firma TCL ogłosiła swoją wariację panelu LCD, która dostała miano NXTPAPER. W przeciwieństwie do e-ink jest w pełni kolorowym wyświetlaczem przypominającym papier, ale również umożliwia odtwarzanie wideo przy stosunkowo dużej liczbie klatek na sekundę. Cała tajemnica polega na tym, że to tak naprawdę jest pasywny ekran LCD, czyli coś, co znamy między innymi z kalkulatorów. Tym samym ekran ten nie świeci światłem własnym, a jedynie odbitym. Dzięki temu w znacznie mniejszym stopniu męczy on wzrok, jednak z drugiej strony w momencie, kiedy mamy do czynienia z marnym oświetleniem, to jego czytelność spada. W tamtym czasie firma nie miała żadnego produktu korzystającego z tej technologii, który można było kupić.  Jednak teraz, w trakcie targów CES 2021 producent zaprezentował pierwsze urządzenie tego typu, czyli tablet TCL NXTPAPER.

Tablet TCL NXTPAPER

Tablet TCL NXTPAPER

Nowy panel mimo pewnych wad, jako konieczność stosowania podświetlenia, ma także masę zalet. Przede wszystkim nie męczy wzroku. Dodatkowo świetnie sprawdzi się w pracy na zewnątrz. Można więc uznać, że jest stworzony do pracy w takich warunkach. Jasne światło nie tylko mu nie szkodzi, ale wręcz pomaga rozwinąć skrzydła. Co więcej, dzięki temu, że producent zrezygnował z podświetlenia, to jego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest o 65 procent niższe, niż w przypadku klasycznych wyświetlaczy LCD. Sam ekran przy okazji jest również cieńszy. Brak podświetlenia wyeliminował także problem migotania i niebieskiego światła. Sam go bowiem nie emituje. Co jednak kiedy nadejdzie noc…? No cóż, producent do tabletu dodaje lampkę LED na klipsie.

Zobacz też: LG WebOS 6.0 sprawia, że obsługa smart TV pilotem staje się jeszcze wygodniejsza

Jednak należy o nim myśleć raczej jako o zaawansowanym czytniku e-booków z możliwością oglądania filmów, a nie tablecie jako takim. Ewentualnie jak o idealnym sprzęcie dla osób, których wzrok szybko się męczy od patrzenia w ekran. Jeśli już jesteśmy przy filmach, to tablet oferuje odświeżanie na poziomie 30 klatek na sekundę. W porównaniu do nowoczesnych ekranów w smartfonach to śmiesznie mało. Jednak w odniesieniu do e-ink to wynik wręcz rewelacyjny. Na pewno oglądanie filmów na nim nie będzie męczące. Warto również zwrócić uwagę na rozdzielczość i rozmiar tego panelu. Wynosi ona 1440 × 1080 pikseli, a przekątna to 8,8 cala. 

TCL NXTPAPER – specyfikacja

Tablet TCL NXTPAPER

Jednak tablet to nie tylko ekran. Ma też inne podzespoły, które wypadają… akceptowanie. Android 10 i 4 GB RAM budzą spore nadzieje. Jednak zastosowany układ, czyli Mediatek MT8768e to może nie kubeł, ale przynajmniej kubek zimnej wody. Osiem rdzeni Cortex-A53 nie napawa optymizmem. Nie oznacza to jednak, że tablet będzie działał jakoś szczególnie źle. Po prostu będzie trzeba się wykazać odrobiną cierpliwości od czasu do czasu. Jeśli chodzi o przestrzeń na pliki użytkownika, to producent wyposażył TCL NXTPAPER w 64 GB pamięci. Wiele osób natomiast ucieszy się z obecności łączności LTE.

Zobacz też: Miniaturowe kamery NASA mają obserwować jak ludzie tworzą kratery na Księżycu

Jeśli zaś chodzi o wbudowaną baterię, to ta ma 5500 mAh. Biorąc pod uwagę energooszczędne podzespoły, a zwłaszcza ekran, to powinno to wystarczyć na przynajmniej dzień pracy urządzenia. Tablet trafi do Europejskich sklepów już w Europie. Producent wycenił go na 349 Euro. Czy to dużo? Jak na tablet, owszem. Jak na nowoczesny czytnik e-booków z nowatorskim ekranem cena jest jednak już jak najbardziej akceptowalna.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.