ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

Kwantowy komputer Google przyspieszy rozwój medycyny

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Dział Quantum AI Google współpracuje z firmą farmaceutyczną Boehringer Ingelheim w celu opracowania nowych rodzajów leków. Ideą jest badanie i rozwój technologii obliczeń kwantowych w celu przeprowadzenia symulacji dynamiki molekularnej, czyli badania sposobu poruszania się molekuł i atomów. Boehringer Ingelheim opracowało nowe laboratorium kwantowe na potrzeby trzyletniego projektu. Firma twierdzi, że tym samym stała się pierwszą firmą farmaceutyczną na świecie, która połączyła siły z Google w dziedzinie obliczeń kwantowych.

Komputer kwantowy Google stworzy nowe leki

Komputer kwantowy Google stworzy nowe leki

Boehringer Ingelheim zajmie się komputerowo wspomaganym projektowaniem leków. Natomiast Google dostarczy komputery kwantowe i algorytmy. Obliczenia kwantowe okazały się obiecujące w tej dziedzinie, ponieważ teoretycznie mogą obsługiwać większe, bardziej złożone molekuły, niż zwykłe symulacje. 

Niezwykle dokładne modelowanie systemów molekularnych jest powszechnie oczekiwane jako jedno z najbardziej naturalnych i potencjalnie transformujących zastosowań obliczeń kwantowych.

— Powiedział szef działu algorytmów kwantowych w Google

Zobacz też: Miniaturowe kamery NASA mają obserwować jak ludzie tworzą kratery na Księżycu

Klasyczne superkomputery mogą obsługiwać większość rodzajów symulacji leków. Problem w tym, że nie są one zbyt dobre we wczesnych etapach badań i rozwoju, kiedy naukowcy badają cząsteczki związane z mechanizmami choroby. Obliczenia kwantowe mają potencjał, aby dokładnie symulować i porównywać znacznie większe molekuły niż jest to obecnie możliwe. Dlatego też powinny rozwiązać ten problem. Oczywiście firmy dopiero rozpoczęły partnerstwo. Dlatego też na wyniki ich pracy będziemy musieli dość długo poczekać. Idą jednak za tym liczne korzyści. Krótszy czas na opracowanie leków powinien bowiem przełożyć się potencjalnie także na ich niższą cenę.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy