Mieszkańcy dużych blokowisk przez ostatni rok mieli okazję się przekonać, że sieci bezprzewodowe nie są z gumy. Ze względu na wszechobecną pracę zdalną i powszechne Wi-Fi 2,4 i 5 GHz wiele osób musiało się przeprosić z kablem LAN, aby móc sensownie korzystać z sieci. Na szczęście poza pandemią poprzedni rok przyniósł także zupełnie nowy standard Wi-Fi, czyli 6e. I wbrew pozorom zmiany, jakie on przyniósł względem Wi-Fi 6 są ogromne. Mowa tu bowiem o zupełnie nowym paśmie, które pomoże rozładować zapchane sieci. 

Netgear RAXE500 Wi-Fi 6e

Netgear RAXE500 Wi-Fi 6e

Netgear jest kolejną firmą, która zadbała o kwestie jakości połączenia internetowego. Jej najnowszy router, czyli RAXE500 obsługuje Wi-Fi 6e, dzięki czemu jest w stanie funkcjonować w paśmie 6 GHz. Nie jest to jednak tania przyjemność — producent wycenił go na 599 USD. Biorąc jednak pod uwagę możliwości tego sprzętu, to cena jest jak najbardziej zrozumiała. Sam router działa bowiem w konfiguracji tri-band. Oznacza to, że będzie również obsługiwać jednocześnie 2,4 i 5 GHz. Dzięki temu urządzenia, które nie obsługują najnowszego standardu, będą mogły łączyć się z Internetem w momencie, kiedy my będziemy korzystać z dobrodziejstw 6 GHz. 

Zobacz też: NASA chce wspierać cztery małe projekty astrofizyczne

Ponadto router został wyposażony w pięć złączy gigabitowych i dwa porty USB 3.0, które umożliwiają podłączenie przewodowe. Całością zarządza natomiast czterordzeniowy procesor 1,8 GHz. Największym problemem tego urządzenia jest jednak jego największa zaleta, czyli obsługa 6 GHz. Owszem, pozwoli to nam na łączenie się bez najmniejszych zakłóceń ze strony sąsiadów. Jednak najpierw musielibyśmy posiadać sprzęt, który obsługuje to pasmo. Jak na razie takich urządzeń jest natomiast jak na lekarstwo. Dlatego też mimo wszystko na razie odradzałbym taki zakup, chyba że razem z nim wymienimy także część sprzętów na kompatybilne z nowym standardem. W przeciwnym wypadku o wiele rozsądniej będzie poczekać, aż z czasem wymienimy sprzęt na kompatybilny, a same routery potanieją. Tako to niestety już jest z nowymi standardami.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.