Choć lekarze wskazują, że aby zwalczyć epidemię koronawirusa, musimy się szczepić, na horyzoncie pojawił się spray do nosa, który w walce z COVID-19 również może okazać się bardzo pomocny. Z dotychczasowych testów wynika, że preparat ma bardzo dużą skuteczność. Dziś rozpoczęły się badania kliniczne leku w Wielkiej Brytanii, od jakiegoś czasu trwają też m.in. w Kanadzie.

Spray do nosa na koronawirusa – jak to działa?

Spray na COVID-19 nie jest całkowicie nową koncepcją – opisywaliśmy już preparat w takiej formie na łamach naszego portalu. Okazuje się, że lek podawany do nosa może być bardzo pomocny w czasie pandemii. Kanadyjska firma SaNOtize stworzyła preparat, który może mieć bardzo dużą skuteczność w walce z wirusem SARS-CoV-2. Omawiany lek jest oparty na tlenku azotu. Działanie preparatu polega na zabiciu wirusa w górnych drogach oddechowych, co zapobiegnie inkubacji wirusa. Sam tlenek azotu jest też produkowany w ludzkim ciele.

Badania na uniwersytecie stanowym Utah wykazały, że lek SaNOtize ma 99,9% skuteczności. Na uniwersytecie w Kolorado prowadzono natomiast testy na gryzoniach – wyniki? Redukcja obecności koronawirusa w organizmie o 95% już dzień po zakażeniu. Po pomyślnym ukończeniu prób klinicznych producenci leku chcą starać się o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku. Na początek w Kanadzie, a później także w Wielkiej Brytanii oraz w Unii Europejskiej.

Rob Wilson, odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie wskazuje, że choć kluczowy w walce z pandemią jest program szczepień, to jego przeprowadzenie wymaga czasu. Jego zdaniem, to właśnie spray SaNOtize jako tani, prosty i bezpieczny preparat pozwoli wrócić do czegoś zbliżonego do normalnego życia.

Czytaj także: NASA chce wspierać cztery małe projekty astrofizyczne

Znaczenie tlenku azotu w organizmie człowieka oraz lecznicze właściwości tej substancji odkrył Ferid Murad, amerykański profesor. W 1998 roku m.in. za badania z tym związane wraz z innymi osobami otrzymał Nagrodę Nobla, o czym przypomina agencja AP. Teraz Ferid Murad jest członkiem zarządu SaNOtize. Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie […] wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym COVID-19 – powiedział.

źródło: PAP

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.