okulary-android
Od pewnego czasu po internecie krążą plotki na temat nowego, tajnego projektu Google. X Glasses, czyli okulary z rozszerzoną rzeczywistością, stanowić mają nową jakość wśród przenośnego sprzętu audiowizualnego. Czy warto czekać?

Wyobraźcie sobie urządzenie, który w jednym momencie odnajdzie i wyświetli drogę do poszukiwanego miejsca, pokaże informacje na jego temat oraz pozwoli nam wykonać zdjęcie i udostępnić je w internecie – a wszystko tuż przed naszymi oczami, sterowane przy pomocy kilku ruchów ciałem. Brzmi trochę jak science fiction? Nic bardziej mylnego – projekt okularów wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną (ang. Augmented Reality) jak najbardziej istnieje i właśnie wyciekły nowe informacje na jego temat.

Według informatorów, Google X Glasses znajdują się już w fazie późnego prototypu. Wyglądem przypominać mają zwykłe okulary przeciwsłoneczne Oakley (na zdjęciu), jednak ich funkcjonalność może przyprawić o zawrót głowy. Najprawdopodobniej stanowić będą pełnoprawne urządzenie oparte na Androidzie, wyposażone w wyświetlacz LCD lub AMOLED oraz specjalną kamerę służącą do zbierania informacji i robienia zdjęć. Na pokładzie znaleźć się mają interfejsy Wi-Fi i Bluetooth 4.0, które posłużą do integracji ze smartfonem. Udostępni on okularom połączenie internetowe, które w kombinacji z wbudowanym GPS-em stworzy intuicyjny, nowatorski i precyzyjny system nawigowania i informowania.

W urządzeniu przypuszczalnie kryć się będą wnętrzności znane z poprzedniej generacji smartfonów. Spekulacje mówią o procesorze 1 GHz ARM A8, 256 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Warto również zaznaczyć, że sprzęt wyposażony będzie w słuchawkę i mikrofon, co pozwoli na prowadzenie rozmów bez wyciągania telefonu z kieszeni.

Niestety, Google nie ujawnia żadnych informacji dotyczących prac nad okularami, w związku z czym nie wiemy, czy firma planuje udostępnić je dla szerokiej publiczności. Jej koncepcja rozszerzonej rzeczywistości wygląda jednak bardzo kusząco i liczymy na to, że Google X Glasses doczekają się swojej oficjalnej premiery.

źródła: 9to5google.com, androidcentral.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Krzysztof Podlaszewski

Moje zainteresowania skupiają się głównie wokół gier wideo, komputerów i ogólnie nowych technologii. Interesuję się również fotografią. Moją pasją i ulubionym sportem jest snowboarding.