Amerykańskie FCC zezwoliło SpaceX na wystrzelenie dziesięciu satelitów Starlink na orbitę polarną jeszcze w tym miesiącu. Dokładnie ósmego stycznia opublikowano zarządzenie zezwalające na umieszczenie dziesięciu satelitów na orbicie 560 km i nachyleniu 97,6 stopni. Satelity zostaną wyniesione przez rakietę SpaceX Falcon 9 nie wcześniej niż 14 stycznia. Tym samym będą to pierwsze satelity tej firmy na biegunie północnym. Ich celem będzie dostarczanie internetu na obszarach polarnych.

Satelity Starlink na biegunie

Satelity StarLink na biegunie

Satelity zostaną wyniesione na orbitę w ramach misji Transporter-1, która jest specjalną misją typu smallsat rideshare. SpaceX od tygodni lobbuje u FCC o zgodę na wystrzelenie na orbitę polarną. Raporty wskazują, że FCC rozważa modyfikację licencji SpaceX w celu obniżenia orbit satelitów pierwotnie dopuszczonych do wystrzelenia na większe wysokości. W listopadzie firma wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na wystrzelenie 58 satelitów na biegun północny. Podkreślała przy tym, że to pozwoliłoby jej na rozpoczęcie świadczenia usług na Alasce. To umożliwiłoby korzystanie z szybkiego internetu na wielu obszarach, w których dostęp do sieci stanowi problem.

Zobacz też: Rozszerzona rzeczywistość coraz bardziej zdecydowanie wkracza do telewizji

Warto dodać, że Viasat, czyli inny dostawca internetu satelitarnego, starał się zablokować u FCC tę decyzję. Mimo to amerykański organ regulacyjny był przychylny SpaceX. Firma Elona Muska uzyskała zgodę na wystrzelenie dziesięciu satelitów na orbitę polarną. Samo FCC argumentowało to tym, że jest to w interesie publicznym. Tym samym odrzuciło sprzeciw Viasat. Nie wiadomo, czy biegun południowy również zostanie objęty zasięgiem internetu StarLink. Warto podkreślić, że znajdują się tam jedynie stacje badawcze, które i tak mają zapewnioną łączność. Trudno więc oczekiwać po prywatnej firmie, że zechce oferować swój zasięg w miejscu niezamieszkałym.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.