Polski Instytut Ekonomiczny podał dane dotyczące tego, w ilu gminach w Polsce funkcjonuje program Czyste Powietrze. Okazuje się, że tylko nieliczne gminy zawarły porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach wspomnianego programu. Nie jest to dobra informacja.

W ilu gminach funkcjonuje program Czyste Powietrze?

Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach programu Czyste Powietrze zawarło 797 gmin w Polsce. Tak podaje Polski Instytut Ekonomiczny. To tylko ok. 32% wszystkich gmin w naszym kraju.

Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu 2018 roku i ma potrwać do 2029 roku. Póki co mapa gmin, w których wdrożono program, pełna jest jednak białych plam. Analitycy zwracają uwagę na to, że w 115 z 380 powiatów w Polsce mieszkańcy żadnej z gmin nie mogą otrzymać dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w domu jednorodzinnym. Istnieje potrzeba popularyzacji programu w gminach, które jeszcze nie przystąpiły do programu, aby do jego zakończenia w 2029 r. wypełnić cel wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych – twierdzą eksperci w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

Czytaj także: Jaki smartfon do 1500 zł wybrać w styczniu 2021? Oto 5 najlepszych propozycji

Najwięcej porozumień gmin z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej zawarto w województwach o największej liczbie gmin. Chodzi o województwo mazowieckie (113) i wielkopolskie (96). Na przeciwległym biegunie są natomiast województwa warmińsko-mazurskie (18) i opolskie (13). W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku (365), a także na Pomorzu Zachodnim (361).

źródło: PAP

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.