ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nowe telewizory Sony Bravia 2021

Nowe telewizory Sony z procesorem Cognitive Processor XR, który naśladuje… ludzki mózg

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Nowe telewizory Sony zostały właśnie zaprezentowane i choć trafią one do Europy, to niestety nie poznaliśmy jeszcze dokładnej daty, kiedy ma to nastąpić. Podobnie wygląda sytuacja z ich ceną, która dalej pozostaje tajemnicą. Za to o samych sprzętach wiadomo już bardzo dużo. Co będą miały do zaoferowania i czy warto na nie czekać?

Nowe telewizory Sony z Cognitive Processor XR

Już niedługo możemy się spodziewać wysypu nowych telewizorów od Sony, które będą wyposażone w procesor Cognitive Processor XR. Ten ma się znaleźć w serii telewizorów Sony Bravia XR, ale sam procesor nie będzie jedyną rzeczą, która ma wyróżniać modele. Zanim do tego przejdziemy, warto wytłumaczyć, co takiego interesującego jest w tym procesorze. Otóż producent zaznacza, że choć ze Sztuczną Inteligencją mamy do czynienia w telewizorach już od dawna, to teraz przyszła pora na coś innego. Cognitive Processor XR ma bowiem naśladować działanie ludzkiego wzroku oraz słuchu, co ma się przełożyć na zupełnie inne przetwarzanie i poprawianie jakości obrazu.

Nowy procesor ma dzielić ekran na wiele stref oraz wykorzystywać inteligencję poznawczą, która ma wybierać miejsca, gdzie człowiek koncentrowałby swoją uwagę. Oglądając różnego rodzaju materiały, nie skupiamy się przecież ciągle na jednym punkcie, a nieustannie wodzimy wzorkiem po wyświetlaczu. Tak opisuje działanie procesora samo Sony – „W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie — czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.”

Zobacz też: Dlaczego pady do Xbox-a dalej wykorzystują baterie?

Sam procesor ma także analizować źródło położenia dźwięku i dostosowywać do wyświetlanego obrazu. Sygnał audio ma być przetwarzany w dźwięk przestrzenny 3D.

Jakie modele Sony pojawią się w 2021 roku

Możemy oczekiwać aż pięciu serii telewizorów Sony, które pojawią się w 2021 roku. Modele mają być wyposażone w złącze HDMI 2.1 (z VRR, ALLM i eARC), ale nie zabraknie także obsługi standardów Dolby Vision HDR i Dolby Atmos. Do tego dojdzie jeszcze Ambient Optimization czy Google TV. Tak prezentują się poszczególne serie telewizorów.

 • Sony Master A90J (OLED 4K) – 55’’, 65’’, 83’’
 • Sony A80J (OLED 4K) – 55’’, 65’’, 77’’
 • Sony X95J (LED 4K) – 65’’, 75’’, 85’’
 • Sony X90J (LED 4K) – 50’’, 55’’, 65’’, 75’’
 • Sony Master Z9J (LED 8K) – 75’’, 85’’

Linia BRAVIA XR — najważniejsze cechy i funkcje

 • BRAVIA CORE™: opracowana we współpracy z Sony Pictures Entertainment (SPE) platforma BRAVIA CORE™ łączy rozrywkę z technologią, zapewniając użytkownikom telewizorów Sony niepowtarzalne wrażenia. Jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich modelach BRAVIA XR i pozwala oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję treści IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream™, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem UHD BD.
 • Google TV: w nowej linii produktów wprowadzono również usługę Google TV, zapewniającą nowe wrażenia rozrywkowe. Łączy ona filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika i porządkuje je specjalnie dla niego. Dzięki indywidualnie dobieranym rekomendacjom użytkownik z łatwością znajdzie coś dla siebie. Może też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google.
 • Zgodność ze standardem HDMI 2.1: wszystkie telewizory BRAVIA XR będą zgodne z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC. Obsługa wyższych rozdzielczości i szybkości klatek idealnie sprawdzi się w grach nowej generacji.
 • Sound-from-Picture Reality™: nowy procesor Cognitive Processor XR zapewnia nie tylko najlepszą w swojej klasie jakość obrazu, lecz także nadzwyczajny dźwięk, uzyskiwany dzięki technologii Sound-from-Picture Reality™. Technologia ta dopasowuje położenie źródła dźwięku do zawartości obrazu, co przekłada się na wyjątkowy realizm wrażeń.
 • Funkcja obsługi głosowej z wolnymi rękami: dzięki funkcji obsługi głosowej z wolnymi rękami wbudowanej w telewizory Sony Google TV można odłożyć na bok pilot i głosowo wyszukiwać materiały rozrywkowe, uzyskiwać odpowiedzi na pytania, obsługiwać telewizor i sterować urządzeniami inteligentnego domu. Wystarczy powiedzieć na przykład „Hej Google, włącz telewizor” albo „Hej Google, co mam obejrzeć?”.
 • Współpraca z inteligentnymi głośnikami: użytkownicy urządzeń z Asystentem Google i asystentem Amazon Alexa [9] mogą przesyłać filmy z serwisu YouTube i sterować odtwarzaniem filmów przy użyciu głośników Google Nest lub zmieniać kanały i regulować głośność przy użyciu urządzeń z Asystentem Google lub asystentem Amazon Alexa.
 • Przekaz zamysłu twórcy: w nowych telewizorach nie zabraknie trybu Netflix Calibrated Mode, który zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, technologii IMAX® Enhanced™, umożliwiającej remastering obrazu i dźwięku IMAX, oraz trybu IMAX Enhanced Mode. Rezultat to w pełni zoptymalizowane odtwarzanie materiałów filmowych.

Źródło: Sony informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy