Drogie Chromebooki premium nie są raczej zbyt sensownym rozwiązaniem. Przynajmniej z punktu widzenia Samsunga. Tak przynajmniej można odebrać całkowitą zmianę podejścia do linii Galaxy Chromebook. Pierwszy jej przedstawiciel był dość drogim urządzeniem wycenionym na 1000 USD, natomiast jego następca w tańszym wariancie jest niemal dwukrotnie tańszy. Warto jednak dodać, że pierwszy Galaxy Chromebook nie tylko był drogi, ale miał pewną wadę, która przekreślała jego sens. Chodzi tu o czas pracy na baterii, który wynosił około 4 godzin, co w tej kategorii sprzętu jest wartością śmieszną. Dla porównania mój poleasingowy ThinkPad 11e kupiony za 200 PLN bez problemu wytrzymuje 6-7 godzin pracy, a nie wymieniałem w nim baterii. Jego poprzednik oferował podobne osiągi pod tym względem. Na szczęście Samsung zadbał także o ten aspekt w Galaxy Chromebook 2. Dlatego też w tym przypadku warto kupić nowszy i tańszy model.

Samsung Galaxy Chromebook 2

Samsung Galaxy Chromebook 2

Oczywiście niższa wydajność i dłuższy czas pracy na baterii to nie wszystkie zmiany. Pierwszy model był bowiem wyposażony w ekran AMOLED. Jednak to podobno właśnie on miał być przyczyną krótkiego czasu pracy urządzenia. Tak przynajmniej wynika z informacji, które mają pochodzić od pracowników Samsunga. Przejście na panel IPS LCD byłoby jednak tu zbyt dużą stratą. Na szczęście Samsung postanowił pójść na kompromis i postawił na QLED. W ten sposób co prawda wciąż mamy do czynienia z panelem ciekłokrystalicznym, jednak oferującym o wiele lepsze kolory, niż przeciętna matryca tego typu. 

Zobacz też: Ferie z programowaniem, czyli sposób na spędzenie wolnego czasu dla najmłodszych

Samsung Galaxy Chromebook 2 występuje w dwóch wariantach cenowych, między którymi różnica wynosi 150 USD. Jest to całkiem sporo, dlatego mniej wymagający użytkownicy nie powinni kręcić nosem na tańszy wariant. Zwłaszcza że różnice między nimi to przede wszystkim procesor i rozmiar pamięci operacyjnej. Sercem modelu podstawowego jest układ Intel Celeron 5205U, którego wspiera 4 GB RAM. Wersja droższa to natomiast Intel Core i3-10110U i pamięć operacyjna 8 GB. Jeśli komuś zależy jedynie na pracy w prostych narzędziach webowych i oglądaniu filmów to wariant z Celeronem powinien sobie bez problemu poradzić. Osoby, które chciałyby korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań lub grać w te najbardziej zaawansowane gry z Androida powinny już pomyśleć o droższym wariancie. Ile więc one kosztują? Za wersję z Celeronem przyjdzie nam zapłacić 549,99 USD, czyli około 2000 PLN. Wariant z Core i3 to wydatek 699,99 USD, czyli około 2600 PLN.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.