ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Intel: twarz zamiast PIN-u

Rozpoznawanie twarzy zamiast PIN-u w bankomatach – Intel pracuje nad rewolucją

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wielu specjalistów uważa, że przyszłość zabezpieczeń należy do tych opartych na biometryce. Takie rozwiązania miałyby sprawić, że wszelkie próby włamań będą o wiele trudniejsze, a z perspektywy użytkownika będą niemal bezobsługowe. Istotny krok w tym kierunku wykonał właśnie Intel. Firma znalazła w tej kwestii zastosowanie dla swojej kamery z czujnikiem głębi RealSense. Dzięki połączeniu jej z siecią neuronową opracowała system rozpoznawania twarzy, który umożliwi dostęp do inteligentnych zamków czy bankomatów tylko jednym rzutem oka.

Intel: twarz zamiast PIN-u

Intel: twarz zamiast PIN-u

Identyfikator RealSense ID skanuje kontury twarzy. System z czasem dostosowuje się do twarzy użytkowników. Może on uwzględniać zmiany zarostu i to, czy ktoś ma na sobie okulary. Producent chwali się, że RealSense ID działa w różnych warunkach oświetleniowych, a uwierzytelnianie odbywa się w mniej niż sekundę. Dodatkowo ma on działać niezawodnie w przypadku każdej karnacji. To bardzo ważne, ponieważ niektóre inne systemy rozpoznawania twarzy nie są w stanie prawidłowo rozróżnić osób z ciemną skórą. 

Zobacz też: Samsung Galaxy M02s – spory ekran i spora bateria za niewielkie pieniądze

Intel twierdzi, że podczas prac nad nowym systemem jego priorytetem była prywatność. Całe przetwarzanie odbywa się lokalnie, a system jest aktywowany tylko na życzenie użytkownika. Producent twierdzi, że oferuje on środki zapobiegające fałszywym próbom uzyskania dostępu za pomocą masek, zdjęć lub filmów wideo. Według firmy zaledwie jedna na milion prób takiego ataku ma szanse powodzenia. Ponadto dane użytkowników korzystających z tego rozwiązania mają być szyfrowane.  Oczywiście przed wprowadzeniem twarzy jako potwierdzenia w bankomatach jeszcze długa droga. System ten musi bowiem zostać jeszcze zaakceptowany przez banki, a same bankomaty do niego dostosowane.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy