ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
samsung telewizory 2021

Neo QLED, MicroLED i linia Lifestyle TV – Samsung pokazał telewizory na 2021 rok

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Jakie telewizory marki Samsung będziemy mogli kupić w 2021 roku? Nie jest to już tajemnicą, ponieważ koreański producent zaprezentował portfolio swoich urządzeń z tej kategorii. Wszystko miało miejsce podczas wirtualnego wydarzenia First Look poprzedzającego CES 2021.

Telewizory marki Samsung na 2021 rok – Neo QLED

Technologię wyświetlania Neo QLED Samsung określa jako kwantowy skok dla technologii wyświetlania. Rozwiązanie trafi do flagowych modeli koreańskiego producenta – 8K (QN900A) i 4K (QN90A). QLED ma być jeszcze lepsze, a to za sprawą nowego źródła światła – Quantum Mini LED. Steruje nim technologia Quantum Matrix wraz z procesorem obrazu Neo Quantum.

Quantum Mini LED ma 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED. Zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania diody, producent zastosował cienkie mikrowarstwy wypełnione wieloma diodami. Technologia Quantum Matrix pozwala z kolei sterować gęsto rozmieszczonymi diodami, zapobiegając efektowi rozmazania (blooming) i umożliwiając użytkownikom czerpanie większej przyjemności z oglądania treści wyświetlanych zgodnie z zamierzeniami twórców. Neo QLED zwiększa skalę luminancji do 12 bitów z zastosowaniem 4096 kroków. Efekt? Ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone. Samsung zapewnia też, że obraz posiada większą szczegółowość, a wrażenia HDR są bardziej wciągające.

Tegoroczny Neo QLED 8K ma niemal bezramkowy ekran. Do telewizora można zamocować moduł Slim One Connect, który pozwala uporządkować kable. Neo QLED 8K posiada również funkcje audio takie jak Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS) Pro oraz SpaceFit Sound. Ta druga funkcja analizuje otoczenie telewizora i generuje dźwięk dopasowany do danej przestrzeni.

Oto wybrane funkcje obu tegorocznych modeli Neo QLED, którymi pochwalił się producent:

  • Samsung Health (dostępny na wybranych rynkach), czyli coś dla fanów sportu i zdrowego stylu życia. Nowa funkcja Smart Trainer analizuje postawę ćwiczącej osoby w czasie rzeczywistym, a po treningu dostarcza informacji na temat naszej formy.
  • Super Ultrawide GameView pozwala grać nie tylko na szerokim ekranie o proporcjach 21:9, ale też na ekranie ultraszerokim z proporcjami 32:9.
  • Game Bar (pasek gier) umożliwia szybkie dostosowanie i monitorowanie krytycznych aspektów gry.
  • FreeSync Premium Pro ogranicza klatkowanie obrazu przypadku gier.
  • Google Duo pozwala użyć telefonu, by nawiązać wideorozmowę nawet z 32 użytkownikami.
  • PC on TV umożliwia łatwe podłączenie komputera do telewizora.

Co zaoferuje linia Micro LED?

Samsung po raz pierwszy proponuje telewizor wykonany w technologii Micro LED użytkownikom domowym. Cechą urządzeń z tej linii są bardzo duże ekrany. Koreański producent na początek wprowadza przekątne 110″ i 99″, choć do końca roku pojawią się także mniejsze rozmiary. W telewizorach zastosowano diody pozwalające wyeliminować moduł podświetlenia i filtry kolorów używane w tradycyjnych urządzeniach. Niezwykle realistyczne barwy i wysoka jasność to zasługa 24 milionów samoemisyjnych indywidualnie sterowanych diod LED – informuje Samsung i wskazuje też na wypełnienie frontu urządzenia ekranem na poziomie ponad 99%.

Żeby umożliwić użytkownikom wykorzystanie potencjału bardzo dużych ekranów, Samsung wprowadził do linii Micro LED rozwiązania znane z telewizorów Smart TV. Chodzi np. o funkcję 4Vue (Quad View). Pozwala ona na jednym ekranie oglądać treści pochodzące nawet z czterech różnych źródeł. Przyda się to np. kibicom sportowym, którzy chcą śledzić kilka meczów, które są rozgrywane w tym samym czasie. Telewizory Micro LED mają również wbudowany system Majestic Sound. 5.1-kanałowy dźwięk nie wymaga zewnętrznego głośnika, by przekształcić każde pomieszczenie w luksusowe domowe kino – zapewnia producent.

Lifestyle TV, czyli ostatnie propozycje od Samsunga

Samsung proponuje nową wersję telewizora The Frame, tym razem oferując smuklejszą obudowę i większe możliwości konfiguracji. Producent oferuje wymienne ramki w pięciu kolorach oraz w dwóch stylach możliwych do spersonalizowania (Modern i Beveled). Chodzi o to, by telewizor pasował do każdego wnętrza, do którego może trafić.

Koreański producent ma też w zanadrzu odświeżoną usługę Art Store, dzięki której użytkownicy The Frame mogą oglądać ponad 1400 dzieł sztuki. Technologia auto selekcji analizuje preferencje użytkowników, by wyświetlić im to, co się im spodoba. Portfolio telewizorów lifestyle’owych Samsunga obejmuje modele The FrameThe Serif, The Sero, The Terrace i The Premiere.

Czytaj także: Seria Galaxy S10 już z oficjalnym Androidem 11 i One UI 3.0! Samsung wydaje aktualizację

Samsung pochwalił się ekologicznymi rozwiązaniami. Przykładowo, wszystkie telewizory lifestyle’owe z 2021 roku oraz większość modeli Neo QLED ma mieć ekoopakowanie. Firma poinformowała również o udogodnieniach dla osób posiadających problemy ze wzrokiem lub słuchem. W modelach z 2021 roku pojawiają się takie możliwości, jak przenoszenie napisów, powiększanie wyświetlania języka migowego i dźwięk z wieloma wyjściami. Samsung zobowiązał się do 2022 roku rozszerzyć funkcję przewodnika głosowego, która oferuje wskazówki głosowe dla osób z zaburzeniami widzenia, do większej liczby urządzeń.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy