Chiny otworzą swój 500-metrowy teleskop dla światowej społeczności naukowej znacznie wcześniej, niż ktokolwiek by przypuszczał. Stanie się to pierwszego kwietnia i nie jest to żaden żart. Paraboliczna antena nosząca dumną nazwę Sky Eye jest największym na świecie kulistym teleskopem radiowym Aperture (FAST). Jest ona używana do wykrywania pulsarów i innych energetycznych celów astronomicznych. Będzie on również używany sporadycznie do poszukiwania obcego życia.

Chiny udostępnią swój radioteleskop w kwietniu

Chiny udostępnią swój radioteleskop w kwietniu

Jak podaje chińska agencja informacyjna Xinhua, zagraniczni naukowcy będą mogli składać wnioski do chińskich Narodowych Obserwatoriów Astronomicznych online. Według głównego inżyniera FAST Jiang Penga, około 10 procent czasu obserwacji zostanie w tym roku przydzielone astronomom światowym. Teleskop został oficjalnie oddany do użytku 11 stycznia 2020 roku. Rozpoczął on jednak obserwacje znacznie wcześniej i do tej pory zarejestrował 240 pulsarów. Jeden z najbardziej znaczących został znaleziony w gromadzie gwiazd Messier 92. Jest to tzw. pulsar milisekundowy, który obraca się znacznie szybciej niż normalny pulsar. Osiąga on przy tym wręcz niewiarygodną prędkość 316,5 obrotów na sekundę (18 990 obr/min), jednocześnie zasysając i wyrzucając materię z towarzyszącej mu gwiazdy.

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Chińskie Sky Eye jest największym teleskopem FAST na świecie i jedynym, który może prowadzić określone rodzaje obserwacji po zawaleniu się radioteleskopu Arecibo. Amerykańska Narodowa Fundacja Naukowa (US National Science Foundation) ogłosiła, że zburzy obserwatorium. Jednak pojawiła się nadzieja, że może ono zostać odbudowane po tym, jak Portoryko zadeklarowało pomoc w wysokości 8 milionów dolarów. To jednak jedynie kropla w morzu potrzeb. Pozostaje także kwestia czasu. Dlatego też świat nauki nie powinien odtrącać propozycji rodem z Chin.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.