Grupa 226 inżynierów i innych pracowników Google utworzyła związek zawodowy nazwany Alphabet Workers Union. New York Timesie. Jest on powiązany z Communications Workers of America i został zorganizowany w tajemnicy przed pracodawcą w ciągu mniej więcej ostatniego roku. Jego ogłoszenie wstrząsnęło firmą znienacka, gdyż informacja o nim pierwotnie pojawiła się na łamach New York Times. Jak łatwo się domyślić, Google raczej nie jest zachwycone z takiego obrotu sprawy.

Związek zawodowy w Google

Związek zawodowy w Google

Przewodniczący związku zawodowego wydali następujący komunikat w sprawie jego powstania:

Łączymy się razem — pracownicy tymczasowi, sprzedawcy, kontrahenci i pracownicy etatowi — aby stworzyć jednolity głos pracowników. Chcemy, aby Alphabet był firmą, w której pracownicy mają znaczący wpływ na decyzje, które dotyczą nas i społeczeństw, w których żyjemy. Nasz związek będzie dążył do tego, aby pracownicy wiedzieli, nad czym pracują i mogli wykonywać swoją pracę za uczciwe wynagrodzenie, bez obawy przed nadużyciami, odwetem czy dyskryminacją.

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

Związek reprezentuje niewielką mniejszość spośród 260 tysięcy pracowników i kontrahentów firmy. Jego założyciele podkreślają jednak, że będzie on otwarty dla wszystkich pracowników firmy. Związek zamierza rozpocząć walkę z nierównościami rasowymi, płciowymi, molestowaniem czy z negatywnymi działaniami Google. Zalicza do nich między innymi wspieranie poglądów uznawanych przez związkowców za niewłaściwe. W odpowiedzi na tę wiadomość, dyrektor ds. operacji personalnych Google, Kara Silverstein, wydała następujące oświadczenie dla NYT: 

Zawsze ciężko pracowaliśmy nad stworzeniem wspierającego i satysfakcjonującego miejsca pracy dla naszej siły roboczej. Oczywiście, nasi pracownicy mają chronione prawa pracownicze, które wspieramy. Jednak jak zawsze, będziemy nadal współpracować bezpośrednio ze wszystkimi z nich.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.