Emulator Xbox Xemu 0.5

Emulator pierwszego Xboxa coraz lepszy – i to mimo zasad narzuconych przez autorów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Emulator oryginalnego Xboxa, czyli Xemu został zaktualizowany do wersji 0.5. Tym samym wprowadził on istotne ulepszenia dla emulacji dźwięku i grafiki. Warto przy tym dodać, że jego twórcy trzymają się twardo ustalonych zasad. Te w dość istotny sposób ograniczają potencjał samego emulatora. Jednocześnie jednak zapewniają, że samo oprogramowanie jest w pełni bezpieczne i legalne. Zanim jednak przejdziemy do tych zasad, skupmy się na tym, co przynosi wersja 0.5.

Emulator Xboxa Xemu w wersji 0.5

Wszystkie ulepszenia wprowadzone przez nową wersję emulatora prezentuje zupełnie nowy zwiastun, który można obejrzeć powyżej. Oprócz wielu ulepszeń graficznych, poprawek umożliwiających szerszą kompatybilność z systemem BIOS i ogólnych ulepszeń użyteczności dodano wstępną obsługę dźwięku. Ten nie był wcześniej dostępny w przypadku tego oprogramowania. Oczywiście warto podkreślić, że wciąż jest to wersja 0.5 i do pełnowartościowego produktu jest jeszcze długa droga. Jednak emulacja oryginalnego Xboxa nabiera coraz więcej sensu i być może już niedługo emulator ten zagości na liście obowiązkowych programów niejednego fana retro. 

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

Zgodnie z obietnicą skupię się teraz na zasadach, jakich przestrzegają twórcy Xemu:

  • Otwarte źródło — Kod źródłowy jest publicznie dostępny. Twórcy zachęcają użytkowników do pomocy w ulepszaniu projektu.
  • Międzyplatformowość —  Xemu działa natywnie na platformach Windows, macOS i Linux. Wstępnie skompilowane pliki binarne są dostępne dla systemów Windows, macOS i Ubuntu. Niestety, wciąż nie wiadomo nic na temat platform mobilnych. Te najprawdopodobniej dysponują wciąż zbyt niską mocą do prawidłowej emulacji. 
  • Łączność sieciowa — Umożliwia łączność z innymi emulatorami Xemu, a nawet oryginalnym Xboxem. Zarówno wewnątrz sieci lokalnej, jak i przez internet. 
  • Obsługa kontrolera — Xemu obsługuje praktycznie wszystkie pady. Umożliwia sparowanie do czterech kontrolerów jednocześnie, tak jak to miało miejsce w oryginalnym Xboxie. 
  • Zapisy — Jak większość dobrych emulatorów, Xemu pozwala na zapisywanie stanu gry w dowolnym momencie rozgrywki, a nie jedynie w miejscach wyznaczonych przez twórców gry. Robi to niezależnie od samego tytułu.

Jak widać, większość założeń to coś, czego się spodziewamy po każdym emulatorze. Pozostałe aspekty wymagają jednak dużo dodatkowej pracy. Biorąc to pod uwagę, to tempo rozwoju projektu jest naprawdę niesamowite. 

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy