Wiele osób wciąż nie ufa MediaTekowi. No cóż, z historycznego punktu widzenia trudno się temu dziwić. Jednak to właśnie tajwański producent jest obecnie jedynym dostawcą tanich układów 5G. To się ma jednak wkrótce zmienić. Na rynek ten zmierza bowiem Qualcomm, który niedawno stracił pozycję lidera rynku na rzecz MediaTeka. To oznacza, że Amerykanie nie tylko chcą zapchać rynek tanim układem, ale zawalczyć między innymi przy jego pomocy o swoją pozycję. Tylko czy to ma jakiś wpływ na kształt najnowszego Snapdragona 480 5G? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Snapdragon 480 5G dla tanich smartfonów

Snapdragon 480 5G

Warto to na wstępie zaznaczyć: Snapdragon 480 5G to mała rewolucja pod względem wydajności i możliwości. Przynajmniej jeśli porównamy go ze Snapdragnem 460. Nawet gdyby Qualcomm nie zdecydował się na dodanie modemu 5G do najnowszego układu, to wciąż byłby on znacznie lepszy od poprzednika. Dostaniemy tutaj więc zestaw rdzeni Kryo 460 wykonany w technologii 8 nm. Przekłada się to na ośmiordzeniową konstrukcję w konfiguracji 2 – 6 rdzeni. Pierwsze dwa to zmodyfikowane rdzenie Cortex-A76, czyli flagowe układy sprzed dwóch generacji, a pozostałe bazują na Cortex-A55, czyli na najlepszych energooszczędnych rdzeniach, jakie ARM ma w swojej ofercie. Dla porównania Snapragon 460 bazował na konfiguracji Kryo 240, czyli czterech autorskich rdzeniach opartych na Cortex-A73 i czterech zmodyfikowanych Cortex-A53. Różnica jest więc zauważalna jeśli chodzi o zastosowanie nowszej technologii. Całość pod względem wydajności w najnowszym układzie firmy dopełnia układ graficzny Adreno 619.

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Jeśli chodzi o transmisję danych, to za obsługę sieci 5G odpowiada modem Snapdragon X51. Jest to ta sama jednostka, którą możemy znaleźć, chociażby w Snapdragonie 690, czyli dedykowana do średniej półki. Nie oznacza to jednak, że modem ten jest powolny. Wręcz przeciwnie. Ma on oferować pobieranie do 2,5 Gbps i wysyłanie do 660 Mbps. Skoro już jesteśmy przy łączności, to dostaniemy także Wi-Fi 6, oraz Bluetooth 5.1. Oczywiście, nie są to Wi-Fi 6e, ani Bluetooth 5.1 LE Audio. Jednak pamiętajmy, że jest to układ budżetowy, a takich rozwiązań nie znajdziemy nawet w zeszłorocznych układach premium. O budżetowości tej konstrukcji dają znać jednak pozostałe parametry. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość aparatu to 48 MPx. Czy liczba ta sama w sobie jest absurdalnie duża? Tak, jednak nie o cyferki tutaj chodzi. Problemem jest jednak to, że obecne na rynku matryce 64 MPx są lepsze od tych z rozdzielczością 48 MPx. Nikt jednak nie oczekuje wysokiej klasy aparatu po budżetowcu. Kolejną kwestią jest zastosowana pamięć. Snapdragon 480 5G może współpracować maksymalnie z układami UFS 2.2 i LPDDR4x 2133 MHz. Nie powinno to jednak wpływać negatywnie obsługę smartfona z tym procesorem.

Źródło: Qualcomm

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.