ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowe e-usługi

W 2020 roku średnio 11 tysięcy Polaków dziennie zakładało Profil Zaufany

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Pod względem korzystania z e-usług miniony rok był rekordowy. Średnio 11 tysięcy Polaków dziennie zakładało Profil Zaufany. Na tym nie koniec – popularne były także m.in. elektroniczne pisma ogólne. Cyfryzacja w usługach publicznych postępuje, choć na zainteresowanie Polaków załatwianiem spraw urzędowych przez internet niewątpliwie miała też wpływ pandemia i trudności związane ze stacjonarnymi wizytami w urzędach.

11 tysięcy Polaków dziennie zakładało Profil Zaufany

profil zaufany 11 tysięcy dziennie

Od początku stycznia do końca grudnia 2020 roku Profil Zaufany założyło dokładnie 4 174 206 Polaków. Okazuje się, że to prawie połowa (47%) wszystkich obecnie aktywnych PZ. Najwięcej osób założyło Profil Zaufany w kwietniu – było ich 602 739.

Profil Zaufany to jednak tak naprawdę klucz do różnego rodzaju e-usług, dzięki którym możemy załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Jak wyglądają statystyki poszczególnych e-usług z 2020 roku? Oto kilka przykładów:

  • Wyślij pismo ogólne – 1 432 770 pism trafiło do urzędów
  • Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego – 197 967 wniosków
  • Zgłoś urodzenie dziecka – 146 989 zgłoszeń

Ostatnia z tych e-usług zyskała duże zainteresowanie rodziców. Jak zauważył minister Marek Zagórski, w 2020 roku prawie połowa wszystkich narodzin dzieci została zgłoszona przez internet.

Popularnością cieszyły się również e-usługi meldunkowe, internetowe wnioski o dowód osobisty oraz zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdów. Każda z wymienionych e-usług cieszyła się w 2020 roku większym powodzeniem, niż w 2019 – w przypadku niektórych z nich odnotowano ponad dwukrotne wzrosty.

Czytaj także: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

2020 to był zdecydowanie cyfrowy rok. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

źródło: KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy