Słyszeliście, że nic nie może być szybsze od światła? No cóż, to nie do końca prawda. Prędkości tej nie mogą przekroczyć jedynie obiekty posiadające masę, lub będące nośnikami informacji. Z punktu widzenia klasycznej fizyki oznacza to, że nic nie może przekroczyć tej prędkości. Z punktu widzenia mechaniki kwantowej jest to już jednak o wiele bardziej prawdopodobne i… bezsensowne. W końcu prędkość to droga przez czas. Fizyka kwantowa natomiast może pominąć takie szczegóły jak droga. I owszem, brzmi to jak nieintuicyjny bełkot. Sęk w tym, że teleportacja kwantowa już od dawna jest możliwa. Teraz natomiast został pobity jej rekord.

Rekord teleportacji kwantowej

Rekord teleportacji kwantowej

Dlaczego wyskoczyłem więc we wstępie z prędkością światła? No cóż, dlatego, że jej przekroczenie ma podobne ograniczenia. Otóż teleportowanie obiektów posiadających masę, lub będących nośnikami informacji nie jest możliwe. Można jednak teleportować fotony i się niejako domyślać na wyjściu co one oznaczają. W ten sposób naukowcom udało się przeteleportować informację na odległość 44 kilometrów. Kiedy informacja dotarła na drugi koniec systemu, została odebrana z 90-procentową dokładnością. I ktoś teraz słusznie może stwierdzić, że to, co napisałem, nie ma sensu. W końcu skoro nie da się teleportować informacji, to jakim cudem tu się udało? No cóż, tak naprawdę to się nie udało. Naukowcy otrzymali sygnał i musieli go zinterpretować. Jednak, aby się dowiedzieć, czy zrobili to poprawnie, musieli otrzymać także identyczną wiadomość przesłaną w sposób tradycyjny i porównać ze sobą ich wyniki. W ten sposób nie doszło do transferu prawdziwej informacji. 

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

Odkrycie to jest istotnym krokiem w powstaniu Internetu Kwantowego. Warto jednak podkreślić, że nie polega on na natychmiastowym wysyłaniu danych do odbiorcy dzięki teleportacji. To w końcu wymagałoby transferu informacji, co jest niemożliwe. Celem Internetu kwantowego nie jest bowiem zwiększenie szybkości, a bezpieczeństwa sieci dzięki teleportacji stanów kwantowych i ich porównywaniu do siebie tradycyjnymi metodami. Oczywiście do samego szyfrowania kwantowego teleportacja wcale nie jest niezbędna. Nie podnosi ona nawet jego poziomu bezpieczeństwa ze względu na zasadę nieoznaczoności. Pozwala jednak przenieść ciężar szyfrowania poza tradycyjną infrastrukturę.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.