Radioteleskop Arecibo legł w gruzach. Pojawiła się jednak nadzieja na jego odbudowę. Gubernator Portoryko Wanda Vázquez podpisała dekret zatwierdzający 8 milionów dolarów na pomoc w odbudowie radioteleskopu. Jak sama argumentuje, jego odbudowa jest ważna z punktu widzenia porządku publicznego i przywrócenia Obserwatorium jako światowej klasy centrum edukacyjnego. 

Odbudowa Arecibo

Odbudowa arecibo

Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki niedawno ogłosiła, że zburzy Obserwatorium, ponieważ jego naprawa będzie zbyt niebezpieczna. Jednak nie wyklucza to budowy nowej konstrukcji w jego miejscu. I, mimo że deklaracja gubernator daje sporą nadzieję na przyszłość, to warto na to spojrzeć nieco bardziej sceptycznie. Kwota 8 milionów dolarów w perspektywie takiej inwestycji to po prostu zbyt mało. Nawet jeśli nie będzie ona przeznaczona na usunięcie gruzowiska, a początek budowy nowej konstrukcji, to i tak wystarczy co najwyżej na jej sam początek. 

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Mimo to te fundusze stanowią ważny krok. Sygnalizują one zaangażowanie lokalnych władz w odbudowę Arecibo i jego badania przestrzeni kosmicznej. Mogą one również zachęcić część rządu USA do przeznaczenia dodatkowych funduszy potrzebnych do wskrzeszenia Obserwatorium. To jednak nic pewnego, biorąc pod uwagę oświadczenie NSF, które trafiło do redakcji portalu Engadget.

Oświadczenie NFS:

Proces finansowania i budowy wielkoskalowej infrastruktury, w tym teleskopów, w ramach NSF jest ugruntowaną, wieloletnią procedurą. Obejmuje ona ocenę potrzeb społeczności naukowej, otrzymanie wkładu od naukowców i innych zainteresowanych stron, rozważenie wpływu na środowisko i kulturę oraz współpracę z Kongresem. Ponieważ 305-metrowy teleskop Obserwatorium Arecibo dopiero niedawno się zawalił, NSF nie może w tej chwili komentować żadnych potencjalnych planów na przyszłość. Będziemy jednak nadal współpracować z Kongresem w tej kwestii, w tym przestrzegać języka towarzyszącego nowemu pakietowi wydatków omnibusowych.

NSF podkreśla, że obserwatorium nie jest zamykane. Badania z wykorzystaniem zarchiwizowanych danych z 305-metrowego teleskopu będą kontynuowane. NSF poszukuje sposobów na jak najszybsze przywrócenie działań z pozostałą infrastrukturą obserwatorium. Przede wszystkim z 12-metrowym teleskopem i urządzeniami LIDAR. NSF będzie kontynuować prace związane z oczyszczeniem i zabezpieczeniem miejsca, w którym znajduje się teleskop. Liczymy także na współpracę z Portoryko w celu znalezienia nowych sposobów wsparcia środowiska naukowego i społeczności lokalnej.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.