DNA jest tym, co definiuje życie na Ziemi i to dosłownie. To w nim są zapisane informacje genetyczne, których potrzebują organizmy, aby funkcjonować, rosnąć czy się rozmnażać. A właśnie te cechy są wyróżnikami organizmów żywych. Oczywiście wszystkie powyższe zdania to niesamowicie mocne uproszczenie kwestii DNA. To znaczy, że poziomie szkoły średniej brzmi to jak ogólny, chociaż dość pobieżny opis roli DNA, a na poziomie akademickim w najlepszym razie jak stos półprawd. Na potrzeby wstępu to jednak wystarczy, ponieważ nie chodzi to o samą istotę DNA, a o jego nowo odkrytą cechę, która skrywa w sobie olbrzymi potencjał. Opiera się ona na… świetle.

DNA sterowane światłem

DNA sterowane światłem

 Biochemicy z Uniwersytetu w Münster opracowali nową strategię kontroli biologicznych funkcji DNA przy użyciu światła. Przełom ten pozwala naukowcom na lepsze zrozumienie i kontrolę różnych procesów zachodzących w komórce. Zespołem kierował profesor Andrea Rentmeister z Instytutu Biochemii Uniwersytetu w Münsterze. Zespół wykorzystał coś znanego jako enzymatyczna reakcja kaskadowa do zrozumienia i śledzenia funkcji DNA. Poprzez sekwencjonowanie kolejnych etapów reakcji przy użyciu różnych enzymów, zespół mógł przenosić tzw. grupy fotokadrowe, czyli takie, które można usunąć poprzez napromieniowanie ich światłem.

Zobacz też: [Recenzja] realme Watch S – dewiza tanio i dobrze wypełniona

Praca ta pozwala badaczom na przenoszenie dużych pozostałości lub modyfikacji, w tym grup fotokagingowych. Zespół za pomocą światła wykorzystał inżynierię białkową do włączania i wyłączania funkcji DNA za pomocą światła. Naukowcy twierdzą, że badania te stanowią ważny krok w kierunku zrozumienia procesów zachodzących w DNA, oraz jego modyfikacji. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.