W poprzednim kwartale Szwecja podjęła decyzję, żeby zablokować Huawei i ZTE w swoim kraju. Tym sposobem na wygranej pozycji ustawiła się między innymi rodzima firma, czyli Ericsson. Wraz z fińską Nokią to najwięksi giganci, którzy walczą o rozwój i wdrożenie technologii 5G na świecie. Jednak okazuje się, że Ericsson nie jest do końca zadowolony z tego faktu, co już niejednokrotnie okazywał. Teraz do gry może wejść ultimatum w postaci groźby opuszczenia kraju.

Ericsson wstawia się za Huawei – firma może wyprowadzić się ze Szwecji

współpraca ericssona z proximus

Już w listopadzie prezes Ericssona zapowiadał, że nie jest zadowolony z faktu, iż Huawei został zablokowany w Szwecji. Tymczasem teraz Daily News donosi, że CEO firmy, Börje Ekholm wysłał wiadomość do szwedzkiej minister handlu (Anna Hallberg) z jednoznaczną treścią – jeśli blokada Huawei nie zostanie zdjęta, to Ericsson opuszcza Szwecję. Niewątpliwie dla tego państwa byłaby to ogromna strata, więc możemy mówić o swego rodzaju szantażu. Mimo wszystko prośby już były, więc prawdopodobnie firmie nie pozostało nic innego, jak przejść do konkretnych działań. Czy okażą się one skuteczne? Najprawdopodobniej nie, gdyż pani Hallberg miała odpowiedzieć, że blokada zostanie utrzymana za sprawą rekomendacji działów bezpieczeństwa.

Zobacz też: Rozwój Huawei Mobile Services robi wrażenie – zobacz, jak zmieniły się Usługi Huawei w zaledwie rok.

Oczywiście uszczypliwi szybko znajdą powód, czemu Ericsson tak postępuje. W końcu to biznes, więc zawsze musi chodzić o pieniądze. Blokada Huawei (i ZTE) w Szwecji to nie tylko ogromny cios dla rządu w związku z wydatkami, ale też potencjalne ograniczenia Ericssona w Chinach. Dlatego między innymi Ericsson może przedstawiać takie poglądy. Niemniej myśl, że chodzi o prawdziwą konkurencję, także powinna zostać z nami.

Źródło: Gizchina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.