Rozpoczęły się konsultacje projektu unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych. Projekt dokumentu opublikowała Komisja Europejska, teraz każdy może przesyłać opinie i uwagi na jego temat. Pozostały na to dwa tygodnie.

Konsultacje unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych – czego dotyczy dokument?

konsultacje rozporządzenia o usługach cyfrowych

Rozporządzenie wprowadza m.in. nowe regulacje związane z usługami cyfrowymi, np. z mediami społecznościowymi, platformami handlu elektronicznego i innymi platformami internetowymi działającymi w Unii Europejskiej. Zawarte w nim regulacje dotyczą każdego użytkownika internetu, dlatego warto wziąć udział w konsultacjach – wyjaśnia KPRM.

Dokument dotyczy też takich zagadnień, jak usuwanie nielegalnych treści z internetu, ochrona wolności słowa, zasady moderowania treści przez platformy internetowe czy reklamy online. Do 15 stycznia można przesyłać swoje opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia. Wystarczy napisać maila i wysłać go pod następujące adresy:

Rząd przygotowując swoje oficjalne stanowisko do proponowanych przepisów, wykorzysta przesłane materiały.

Cele regulacji to m.in. wzmocnienie pozycji obywateli i stworzenie dla nich bezpieczniejszego środowiska w internecie. Okazuje się, że takie działania naprawdę są potrzebne. Badanie Eurobarometr z 2018 roku pokazało, że 61% ankietowanych obywateli UE twierdzi, iż natknęli się w internecie na nielegalne treści, natomiast 65% uważa, że korzystanie z internetu nie jest bezpieczne.

Czytaj także: Android i origami, czyli Google udostępnia ciekawy poradnik

Z pełnym tekstem rozporządzenia można się zapoznać na stronie EUR-Lex. Informacje o celach wprowadzanych zmian i konkretnych propozycjach nowych zasad znajdują się na stronie Komisji Europejskiej.

źródło: KPRM, ec.europa.eu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.