Tauron podpisał umowę ze spółką OW Offshore. Po kilku miesiącach negocjacji zdecydowano o współpracy – farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mają być jej efektem. Transformacja sektora energetycznego odbywa się na naszych oczach.

Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim – szczegóły

Ze względu na wielkość i głębokość Bałtyku można uznać go za szczególnie perspektywiczny akwen pod kątem rozwoju energetyki morskiej w Europie. Dostrzega to Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Energetyka wiatrowa na morzu stanowi istotny element polskiej i europejskiej strategii transformacji sektora energetycznego – mówi.

Tauron po kilku miesiącach negocjacji podpisał porozumienie ze spółką OW Offshore, w której po 50% udziałów posiadają portugalska firma energetyczna EDP Renovaveis oraz francuski koncern ENGIE. Oba przedsiębiorstwa mają doświadczenie we wznoszeniu farm wiatrowych na morzach. Tauron zakłada, że obejmie 50% udziałów w spółkach OW, które w swoim portfolio posiadają projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. OW z kolei chce dążyć do objęcia połowy udziałów w spółkach Taurona, które posiadają projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Póki co te projekty są na etapie złożonych wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp.

Czytaj także: Koszt produkcji Xiaomi Mi 11 i iPhone 12 niemalże identyczny – marża nadal robi swoje

Obie strony planują podpisać umowę inwestycyjną w ciągu sześciu miesięcy. Firmy zobowiązały się do działania na zasadach wyłączności w zakresie projektów objętych współpracą podczas obowiązywania dwuletniej umowy. Do 2030 roku Tauron chce również zwiększyć udział źródeł zeroemisyjnych w swoim miksie do 65%.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.