ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA bada rozbłyski słoneczne

Nie jedna, a dwie – tyle misji zatwierdziło NASA w celu zbadania kosmicznej pogody

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA sfinalizuje aż dwie misje, mające na celu badanie kosmicznej pogody. Te mogą dać nam dane potrzebne do lepszego zrozumienia słonecznych wiatrów i rozbłysków, lub pogody kosmicznej jako całości. Agencja oficjalnie ogłosiła swój udział w programie Extreme Ultraviolet High-Throughput Spectroscopic Telescope Epsilon Mission (EUVST) oraz Electrojet Zeeman Imaging Explorer (EZIE). Były to dwie propozycji związanych z pogodą kosmiczną, które brały w konkursie zorganizowanym przez agencję.

Dwie misje dla poznania kosmicznej pogody

Dwie misje dla poznania kosmicznej pogody

Przejdźmy więc do opisu każdej z nich. Otóż EUVST to projekt dotyczący teleskopów słonecznych. W jego ramach bliżej przyjrzymy się temu, w jaki sposób atmosfera słoneczna uwalnia wiatry słoneczne i materię, a także na to, jak wpływa to na poziom promieniowania kosmicznego. Projekt, którego uruchomienie planowane jest na 2026 rok, prowadzony jest przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych, czyli JAXA. Jednak to NASA przeznaczy na tę misję 55 mln USD. Jej wkład obejmuje sprzęt komputerowy, taki jak detektory UV, elektronikę pomocniczą, elementy spektrograficzne i teleskop prowadzący.

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

W międzyczasie EZIE wykorzysta trzy małe satelity do badania zorzy polarnej i prądów elektrycznych nad biegunami łączącymi zorzę polarną z magnetoforem Ziemi. Naukowcy chcą przyjrzeć się elektrojetowi. Wszystko dlatego, że to właśnie z jego powodu zorza może zakłócać sygnały radiowe i komunikacyjne, a także uszkadzać statki kosmiczne na orbicie. Agencje kosmiczne wysyłają tego typu misje, aby zebrać informacje potrzebne do zrozumienia fizyki kryjącej się za różnymi zjawiskami słonecznymi. NASA wybrała pięć kolejnych propozycji misji kosmicznych i dała im po 1,25 miliona dolarów na przeprowadzenie badania koncepcyjnego. Ostatecznym celem jest zdolność do przewidywania takich zdarzeń jak rozbłyski słoneczne i wyrzuty masy koronowej, aby móc w przyszłości chronić astronautów, statki kosmiczne i inne technologie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy