Na rynku mieliśmy już wiele systemów, które miały wejść na rynek smartfonów jako trzeci gracz. Obecnie status ten dzierży KaiOS. Jednak trudno tutaj mówić o konkurowaniu z Androidem, czy iOS. System ten raczej wypełnia braki w półce tak niskiej, że nie ma mowy, aby Android w niej w ogóle zaistniał, nie mówiąc już o systemie od Apple. Jeśli chodzi o konkurencję dla nich, to najdłużej radził sobie chyba tylko mobilny Windows, który jednak okazał się sporą klęską. W przypadku HarmonyOS jednak będzie inaczej.

Sukces HarmonyOS jest przesądzony

Sukces HarmonyOS jest przesądzony

Czym się różni HarmonyOS od poprzednich graczy na rynku? Otóż tak naprawdę nie jest to system na smartfony, a raczej nie tylko na nie. Platforma ta powstała z myślą o smart home, inteligentnych asystentach do samochodów, czy wręcz inteligentnych autach. Z czasem ma trafić także na komputery osobiste czy właśnie do smartfonów. Jest to więc system, którego sukces wcale nie jest uzależniony od walki z Apple czy Google. Co więcej, jest on skierowany głównie na rynek chiński. Tam natomiast usługi Google nie istnieją. Ich brak nie będzie więc dla nikogo bolesny. Kolejnym aspektem jest to, że Huawei po prostu nie ma wyjścia. Producent ten został odcięty od Androida. Warto tu dodać, że Samsung tworząc bada OS skupiał się na urządzeniach z Androidem. Nawet Nokia w mrocznych czasach, kiedy należała do Microsoftu, wypuściła urządzenia z systemem Google. Chociaż był to raczej projekt poboczny. Tu tego nie ma. Jest tylko HarmonyOS. 

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

To jednak wciąż za mało, aby odnieść sukces. W tytule obiecałem Wam liczby i oto one. Huawei chwali się, że współpracuje z ponad 40 producentami sprzętu. Wielu z nich zamierza wdrożyć HarmonyOS jako główną platformę do swoich przyszłych produktów. Firma podaje, że według szacunków w 2021 roku na rynku znajdzie się ponad 100 milionów urządzeń z HarmonyOS 2.0. I owszem, większość z nich nie będzie smartfonami. Jednak kto powiedział, że o sukcesie systemu operacyjnego świadczy to, na ilu smartfonach się znajdzie? W końcu Windows 10, poza fanowskimi projektami, nie jest na żadnym.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.