Android

 

Opublikowane zostały właśnie ostatnie statystyki dotyczące procentowego udziału poszczególnych wersji systemu Android wśród wszystkich urządzeń na nim pracujących i logujących się do Marketu. Co prawda nie ma w nich wielkich niespodzianek, lecz można zaobserwować pewne stałe tendencje.

Liderem na rynku pozostaje Android 2.3 Gingerbread, pod kontrolą którego działa aż 58,6% wszystkich urządzeń z tym systemem. Na drugim miejscu plasuje się wersja 2.2 Froyo z wynikiem 27,8%. Różnica pomiędzy nimi wzrosła w porównaniu z ostatnimi wykresami z 25 do aż 30,8%. Pokazuje to ciągle rosnącą przewagę pierniczka i zwiększającą się liczbę urządzeń z jego udziałem. Wypierany jest natomiast Android 2.1 Eclair, którego udział spadł względem listopada o 0,9% i wynosi obecnie 7,6%.

Od miesiąca nic nie zmieniło się w kwestii miejsca tuż poza „pudłem”, które nadal okupuje Honeycomb. Jego wynik, który wynosi 3,4%, jest mniejszy względem poprzednich notowań o 0,1%. Patrząc na ten dość niski osiąg należy pamiętać, że statystyka obejmuje wszystkie urządzenia, a nie tylko tablety, na których działa plaster miodu, co może dawać złe wyobrażenie o jego kondycji.

Piąty w stawce jest najnowszy OS od Google, czyli 4.0 Ice Cream Sandwich, którego udziały sukcesywnie rosną. Wyprzedził on umierające już śmiercią naturalną najwcześniejsze wersje systemu – Cupcake oraz Donut, posiadające bardzo marginalny odsetek wszystkich urządzeń z Zielonym Robotem.

Wszystko obrazuje poniższa grafika:

android_styczen_2012

android-styczen-2012-1

Spodziewać należy się ciągłego wzrostu znaczenia najnowszej wersji systemu Google, ponieważ zostało zaprezentowanych w ostatnim czasie sporo nowych telefonów i tabletów z lodową kanapką na pokładzie. W cień zapewne niebawem odejdą wersje Donut, Cupcake oraz Eclair kosztem Gingerbread, który wydaje się przez najbliższy czas być najpoważniejszym graczem wśród wersji przeznaczonych na smartfony.

A Wy w jaki sposób wpływacie na powyższą statystykę? Być może ktoś jeszcze posiada dziadka Donuta? Jakimi wersjami systemu mogą poszczycić się Wasze smartfony/tablety?

źródło: androinica, androiddevelopers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Rafał Kaczor

Nazywam się Rafał Kaczor i od kilku lat jestem entuzjastą technologii mobilnych. Na początku 2011 roku zetknąłem się z systemem Android i od razu - poza paroma mankamentami - przypadł mi on do gustu. Od tamtej pory sporo czasu spędzam na modowaniu wielu urządzeń z Zielonym Robotem, poznawaniu kolejnych edycji platformy oraz propagowaniu rozwoju cyfrowego wśród polskiej młodzieży. Wolny czas spędzam na zabawie z mobilną technologią, grze w piłkę nożną oraz rozwijaniu takich zainteresowań jak historia i polska stara motoryzacja. Aktualnie pracuję jako redaktor na portalu Android.com.pl, przez co realizuję swoje pasje dotyczące branży IT oraz dziennikarstwa.