Wykorzystywanie żywych organizmów w elektronice bywa dość groteskowe i przerażające. Dobrym przykładem jest tu dron, który wykorzystuje żywy narząd węchowy motyla. Żywa tkanka zwierzęcia jako element maszyny… zgroza… Inaczej sytuacja ma się natomiast w kwestii roślin. Wykorzystanie ich w elektronice nie brzmi wcale źle. Możliwe, że to dlatego, iż podświadomie nie uważamy ich za żywe istoty? Kto wie… I tak jak dron z narządem motyla jest przerażający, tak roślina zastępująca zaawansowane czujniki daje nadzieję.

Roślina zamiast elektroniki

Roślina zamiast elektroniki

Naukowcy z badawczego ramienia MIT w Singapurze, stworzyli nowy rodzaj czujnika. Jest on nanobionicznym detektorem optycznym, który może wykrywać i monitorować poziomy toksycznego arsenu w glebie w czasie rzeczywistym. Naukowcy twierdzą, że ich wynalazek ma istotne zalety w porównaniu z konwencjonalną metodą stosowaną do pomiaru arsenu w środowisku i może być istotny dla monitorowania pól uprawnych w zakresie bezpieczeństwa żywności. Arsen jest zanieczyszczeniem w wielu popularnych produktach rolnych, takich jak ryż, warzywa i liście herbaty. Zarówno sam pierwiastek, jak i jego związki stanowią zagrożenie dla ludzi i ekosystemu. Długotrwałe narażenie na działanie arsenu u ludzi ma szereg niekorzystnych skutków dla układu krążenia i może powodować cukrzycę, wady wrodzone, zmiany skórne i nowotwory. Arsen jest również szkodliwy dla roślin, prowadząc do zahamowania wzrostu i strat w uprawach. Poziom arszeniku w glebie może ulec podwyższeniu w wyniku działań takich jak górnictwo i wytapianie.

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Czujniki opracowane przez MIT wykazują zmiany w intensywności fluorescencji w przypadku wykrycia arsenu. Mogą one być osadzone w tkankach roślinnych bez szkodliwego wpływu na rośliny, zapewniając nieniszczący sposób monitorowania wewnętrznej dynamiki arsenu wchłanianego przez rośliny z gleby. Integracja czujników optycznych z żywymi roślinami pozwala na przekształcenie roślin w samonapędzające się detektory arsenu w ich naturalnym środowisku.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.