Tradycyjnie wyświetlacze atramentowe były używane prawie wyłącznie do czytników ebooków. Od czasu do czasu trafiały także do urządzeń, które nie potrzebują kolorowego ekranu, a mogły skorzystać niskiego zużycia energii i dobrego kontrastu. Dobrym przykładem jest tu dość niszowa linia smartfonów od Hisense. Jeszcze bardziej imponujący produkt ma jednak do zaproponowania firma Dasung. Ta wykorzystała bowiem ekran  E-ink w 25-calowym monitorze o wdzięcznej nazwie Paperlike 253, który ma wejść na rynek w 2021 roku. 

Monitor E-Ink

Monitor E-Ink

Dasung pozycjonuje swój nowy monitor specjalnie dla tych, którzy podczas pracy z tradycyjnymi monitorami LCD lub OLED odczuwają dyskomfort, lub ból oczu z powodu niebieskiego światła, jasnych kolorów lub błysku ekranu. Byłoby to idealne dla pracowników biurowych, którzy spędzają dużo czasu, gapiąc się na swoje monitory, o ile nie potrzebują oni kolorów, ani też szybkiej reakcji ekranu. Do tej pory firma Dasung zaprojektowała 7,8-calowy tablet z wyświetlaczem E-Ink oraz 13,3-calowy monitor zewnętrzny wykonany w tej technologii do laptopów. Jest to więc pierwszy, pełnoprawny monitor producenta dedykowany komputerom PC wykonany w tej technologii.

Zobacz też: Specyfikacja Samsunga Galaxy Z Flip3 budzi spore emocje pewnym brakiem

Monitor Dasung Paperlike 253 oferuje rozdzielczość 3200 × 1800 pikseli. Może jednak wyświetlać tylko 16 odcieni szarości. Szkoda, że producent nie zdecydował się na kolorowy papier elektroniczny. Oczywiście to znacznie podniosłoby cenę urządzenia, jednak kolory dość często są wykorzystywane, chociażby do oznaczania pracy w arkuszach kalkulacyjnych. Warto również pamiętać, że częstotliwość odświeżania w porównaniu do tradycyjnych ekranów jest dość niska. Użytkownik musiałby więc przyzwyczaić się do tego, że podczas szybkiego pisania tekst pojawiałby się ze sporym opóźnieniem. Korzystanie z myszki również wydaje się dość męczącym doświadczeniem, bazującym bardziej na przyzwyczajeniach, niż obserwacji kursora. 

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Co więcej, w monitorze Dasung Paperlike 253 nie stosuje się żadnego rodzaju podświetlenia. To oznacza, że praca w półmroku nie wchodzi tutaj w grę. Producent nie zdradził ani dokładnej daty premiery, ani ceny urządzenia. Można jednak założyć, że raczej nie będzie to tani monitor. Na pewno też niezbyt rozchwytywany. Dodanie do niego koloru i warstwy dotykowej, która mogłaby zastąpić wiecznie spóźniony kursor myszy, znacznie podniosłyby jego użyteczność. Owszem, cena również poszłaby w górę, jednak w obecnej formie wydaje się on mieć zbyt dużo wad.

Źródło: Tomshardware