Liczba satelitów umieszczanych na orbicie stale rośnie. Z tego też powodu wielu badaczy i naukowców na całym świecie obawia się ilości śmieci kosmicznych, które nagromadzą się na orbicie wokół Ziemi. Profesor Uniwersytetu Kioto Takao Doi twierdzi, że istnieje obawa, iż wszystkie tradycyjne satelity, które ponownie wejdą do atmosfery ziemskiej podczas deorbitacji, spalą się i stworzą drobne cząsteczki tlenku glinu, które unoszą się w górnej części atmosfery przez wiele lat. To miałoby szkodliwy wpływ na środowisko. 

Drewniane satelity

Drewniane satelity

Japońska firma Sumitomo Forestry współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Kioto nad stworzeniem pierwszych drewnianych satelitów do 2023 roku. Współpraca pomiędzy firmą a Uniwersytetem rozpocznie się od eksperymentów z różnymi rodzajami drewna w ekstremalnych warunkach na Ziemi. Takie rozwiązanie miałoby w znacznym stopniu zmniejszyć problem kosmicznych śmieci. Według partnerów drewniane satelity spaliłyby się w atmosferze, nie uwalniając do niej szkodliwych substancji. 

Zobacz też: Zakupy, muzyka, nawigacja i gry w AppGallery – bądź zawsze na bieżąco!

Po testach materiałów kolejnym etapem projektu jest opracowanie modelu inżynierskiego drewnianego satelity. Następnie powstanie model lotu tego satelity. Obecnie jednak priorytetem jest stworzenie materiałów drewnianych, które są bardzo odporne na zmiany temperatury i światło słoneczne. Firma utrzymuje w ścisłej tajemnicy rodzaj drewna, którego używa do projektu. Obecnie na Ziemi krąży prawie 6000 satelitów, a według Światowego Forum Ekonomicznego, około 60% z nich to kosmiczne śmieci. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.