Szczepienie przeciwko koronawirusowi już się rozpoczęło, ale nie mogą z niego skorzystać wszyscy chętni – wkrótce każdy otrzyma jednak e-zaproszenie do przyjęcia szczepionki. Będą też e-skierowania i e-rejestracja. W skrócie cały proces zapisów Polaków na szczepienie będzie w znacznym stopniu oparty na rozwiązaniach cyfrowych.
E-zaproszenie na szczepienie
Obecnie przeciwko koronawirusowi mogą się szczepić pracownicy służby zdrowia. W I kwartale 2021 roku rozpocznie się proces powszechnych szczepień Polaków. Sprawa nie jest prosta, bo to, w której kolejności można się zaszczepić, zależy m.in. od wieku czy wykonywanego zawodu.
W odpowiednim momencie każdy dostanie więc e-zaproszenie na szczepienie. Takie zaproszenie będzie generowane w systemie P1 (to specjalna platforma służąca do gromadzenia, analizy oraz udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych). Ważność zaproszenia wynosi 60 dni. Lekarze będą mogli również wystawiać indywidualne e-skierowania na szczepienia (np. dla osób, które nie posiadają numeru PESEL). Skierowanie może wystawić każdy lekarz z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl. Proces umówienia się na szczepienie będzie oparty o e-rejestrację. System będzie integrował grafiki przyjęć w poszczególnych punktach szczepień. Żeby umówić się na wizytę, pacjent będzie mógł np. skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta.
Czytaj także: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie
System e-rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, dzięki czemu ważność e-skierowania zostanie automatycznie zweryfikowana. Po rezerwacji konkretnego terminu pacjent otrzyma powiadomienie SMS-em o dacie i miejscu szczepienia. Przed przyjęciem drugiej dawki szczepionki pacjent również otrzyma przypomnienie w formie SMS.
źródło: Polsat News