Aplikacja Google Camera jest częścią podstawowej bazy aplikacji smartfonów Pixel. Na przestrzeni lat, internetowy gigant wprowadził użyteczne funkcje dla tej aplikacji wraz z wydaniem nowych smartfonów spod swojego szyldu. W zeszłym roku, wraz z premierą serii Pixel 4, aplikacja otrzymała funkcję o nazwie astrofotografia. W tym roku firma rozszerzyła tę funkcję o ultra-szeroki aparat obecny na smartfonach Pixel 5 i Pixel 4a 5G. Jednak w ciągu kilku miesięcy od jej premiery firma pozbywa się tej funkcji.

Google Camera bez szerokokątnej astrofotografii

Google Camera bez szerokokątnej astrofotografii

Warto tu wyjaśnić, że astrofotografia jest trybem długiej ekspozycji w aplikacji Google Camera, który pozwala użytkownikom na wykonywanie zdjęć gwiazd. Wymaga ona statywu lub innego rodzaju stabilizacji. Nawet najdrobniejsze drgnięcie może bowiem całkowicie zniweczyć cały efekt, zamieniając zdjęcie nieba pełnego gwiazd w rozmazaną plamę. Funkcja ta zadebiutowała wraz z serią Pixel 4. Została ona nawet udostępniona dla starszych urządzeń. Google dodało nawet obsługę zdjęć szerokokątnych podczas premiery Pixel 5 i Pixel 4a 5G. 

Zobacz też: Xiaomi Mi 11 oficjalnie zaprezentowany – oto specyfikacja. Wiemy też, co z ładowarką

Google nie wycofuje tej funkcji z powodu złośliwości. Wiadomo, że aparaty szerokokątne w smartfonach są w większości przypadków gorsze od głównego czujnika. Choć ten na najnowszych Pixelach radzi sobie wystarczająco dobrze w dzień, to nocne zdjęcia nie są jego mocną stroną. Dlatego też zdjęcia robione w trybie astrofotografii są gorszej jakości w porównaniu z podstawowym aparatem fotograficznym.

Zdjęcia nocnego nieba bez Google Camera

Google Camera bez szerokokątnej astrofotografii

Jeśli również chcielibyście wykonać zdjęcie nocnego nieba, ale nie macie Pixela, to jest to banalnie proste. Wystarczy skorzystać ze statywu i ręcznych ustawień aparatu w smartfonie. Następnie należy ustawić maksymalny czas naświetlania i najlepiej minimalne ISO, co pomoże uniknąć szumów. W przypadku powyższej fotografii czas naświetlania wynosił 32 sekundy, a ISO było ustawione na 100. Efekt nawet na mocno przeciętnym aparacie Redmi Note 7 jest co najmniej zadowalający, biorąc pod uwagę, że zdjęcie powstało w centrum Lublina. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.