W miarę jak pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej powszechne i przystępne cenowo, firmy zaczęły zwracać uwagę na nowsze, szybsze i skuteczniejsze metody ich ładowania. W przypadku Volkswagena oznacza to nowego prototypowego robota, który może samodzielnie poruszać się i ładować pojazdy elektryczne na parkingu na żądanie. Robot nie ma jeszcze nazwy, więc Volkswagen nazywa go po prostu mobilnym robotem ładującym.

Volkswagen mobilny robot ładujący

Robot jest przeznaczony do stosowania na parkingach zamkniętych. Po zainstalowaniu na takim terenie maszyna podjedzie do pojazdu, otworzy klapę gniazda ładowania, a następnie podłączy wtyczkę. Jeśli w danym garażu znajduje się wiele pojazdów wymagających ładowania, robot może oddzielać się od magazynu energii i jechać po następny, aby ten również podłączyć. W ten sposób jeden robot może obsłużyć cały parking. Umożliwia on przede wszystkim znacznie prostsze i tańsze dostosowanie parkingu do elektryków, bez rozmieszczania sieci kabli i tworzenia osobnych stref ładowania.

Zobacz też: Najczęściej piracone seriale 2020 roku – serwisy VOD wiele nie zmieniły

Oczywiście kierowcy będą musieli najpierw zainicjować żądanie doładowania ze swoich smartfonów, zanim robot naładuje ich pojazdy. Może to umożliwić Volkswagenowi komercjalizację tej technologii w przyszłości za pomocą płatnych próśb o doładowanie. Daje to także konsumentom łatwy sposób rezygnacji, jeśli wolą sami obsługiwać ten proces. Gdyby działo się to automatycznie, to robot podłączałby się niepytany o zgodę. Mimo że na pierwszy rzut oka wygląda to jak zwykła zabawka, to potencjał tego rozwiązania jest ogromny.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.