Naukowcy odkryli kolejne prehistoryczne morskie stworzenie. Zostało ono nazwane Morskim Smokiem, chociaż jego oficjalna nazwa to Thalassodraco etchesi. Mały gad morski żył około 150 milionów lat temu w późnym okresie jurajskim i wydaje się, że ewoluował w kierunku nurkowania do ekstremalnych głębokości. Ten skamieniały stwór został odkryty w głębokim złożu morskim w późnej Jurze wzdłuż wybrzeża kanału La Manche w Dorset w Anglii.

Morski Smok odnaleziony

Morski Smok odnaleziony

Stworzenie to należy do grupy znanej jako ichtiozaury. Ta grupa stworzeń to opływowe drapieżniki morskie. Niedawno odkryta próbka ma kilka różnic, które sprawiają, że jest na tyle unikalna, że można ją uznać za swój rodzaj i gatunek. Ten konkretny okaz został odkryty w 2009 roku i uważa się, że miał około 1,8 metra długości. Warto oczywiście pamiętać, że podobnie jak wieloryby, mimo iż przypominał on rybę, to oddychał powietrzem atmosferycznym. Potwór cechował się niezwykle głęboką klatką żeberkową, co mogło pozwolić na większe płuca i większą przestrzeń dla organów wewnętrznych. Więcej miejsca dla narządów wewnętrznych mogło zabezpieczać je przed zmiażdżeniem pod naciskiem wynikającym z nurkowania w głębi morza.

Zobacz też: Składane smartfony zaczną mieć większy sens? Elastyczna Gorilla Glass ochroni ich ekrany

Stworzenie to miało również bardzo duże oczy pozwalające mu dobrze widzieć w warunkach słabego oświetlenia. Jego jama ustna jest wyłożona setkami malutkich zębów, co wskazuje, że najprawdopodobniej jadł kałamarnice i małe rybki. Wyjątkową cechą jego uzębienia jest fakt, że jest ono całkowicie gładkie. Niestety, większość informacji, jakie mamy na temat tych istot to wciąż domysły, a reszty po prostu nie wiemy. Właściwie niewiele wiadomo o biologii tych zwierząt. Naukowcy są w stanie przyjąć jedynie założenia oparte na odkrytych skamielinach, ponieważ obecnie nie żyje żaden gad tego typu. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.