ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Technologia 7 nm SMIC

Blokada to za mało – USA chce jeszcze mocniej pogrzebać chińskiego producenta

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W momencie kiedy sankcje odcięły Huaweia od TSMC, to chiński producent zwrócił się o pomoc do swojej rodzimej firmy. Chińskie SMIC, będące największym wytwórcą procesorów w Chinach, podjęło się więc produkcji układów Kirin 710A, czyli gorszej wersji Kirina 710 produkowanego przez TSMC. Decyzja ta nie oznaczała, że Huawei potrzebował gorszej wersji i tak już przestarzałego układu. SMIC po prostu nie było w stanie zaoferować niczego lepszego. Chiński wykonawca układów z resztą dość szybko pożałował tej współpracy, ponieważ padł ofiarą sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, które odcięły go od swojej technologii. Jak się okazuje, to może być dopiero początek problemów firmy. 

USA chcą zaostrzyć sankcje wobec SMIC

USA chcą zaostrzyć sankcje wobec SMIC

Obecne sankcje oznaczają, że SMIC nie może uzyskać części ze swojego amerykańskiego łańcucha dostaw bez uzyskania licencji. Jako że firma w dużej mierze bazuje na technologii z USA, to jest to dla niej poważny cios, który znacznie utrudnia jej rozwój. Warto tu przypomnieć, że wykonawcy procesorów wykorzystujący amerykańską technologię nie mogą wysyłać chipów Kirin Huawei do chińskiego producenta. Te przepisy odcinają samo SMIC od współpracy z Huaweiem. To oznacza, że firma ta nie może ani korzystać z dotychczasowej technologii do produkcji układów dla największego klienta, ani się rozwijać. Co gorsza, amerykańscy ustawodawcy twierdzą, że nowe przepisy przeciwko SMIC muszą być jeszcze bardziej zaostrzone. 

Zobacz też: Przydatne funkcje w aplikacji YouTube – przegląd najważniejszych opcji

Argumentują to tym, że tylko tak mogą powstrzymać firmę przed zdobyciem zaawansowanej amerykańskiej technologii. W ramach nowych sankcji planują oni ograniczyć firmie rozwój procesu technologicznego poniżej 10 nm. Samo SMIC wyraziło już swoje obawy w związku z działaniami ze strony USA. Jednocześnie firma ogłosiła, że nie uważa, aby umieszczenie jej na liście podmiotów miało istotny negatywny wpływ na jej działalność i finanse w perspektywie krótkoterminowej. Problemy jednak mogą się zacząć w dłuższej perspektywie czasu.

Źródło: PhoneArena

Sprawdź najnowsze wpisy