Czasami meteory, które dostają się do ziemskiej atmosfery, są na tyle duże, że tworzą kule ognia. Najnowsza niezidentyfikowana ognista kula weszła do atmosfery i przemieściła się nad hrabstwem Nanqiang w Chinach. Według chińskich mediów wydarzenie miało miejsce w środę. Sama eksplozja nie spowodowała żadnych szkód. Była jednak na tyle głośna i jasna, że obudziła wielu mieszkańców w okolicy.

Eksplozja meteoru w Chinach

Eksplozja meteoru została również uchwycona na wideo, co zdarza się stosunkowo rzadko. Materiał filmowy pokazuje, że ognista kula świeciła niezwykle jasno przez około 20 sekund. Nie wiadomo z czego dokładnie składał się meteor. Jednak chińskie media sugerują, że mógł on być bolidem, czyli obiektem, który zazwyczaj wybucha, gdy wchodzi w atmosferę. Chińskie Centrum Sieci Trzęsienia Ziemi zarejestrowało uderzenie meteoru w pobliżu granicy hrabstw Nanqiang i Yushu.  Tymczasem NASA szacuje, że optyczna energia eksplozji była równoważna energii uwolnionej w wyniku detonacji 9,5 kiloton trotylu. Było to największe zjawisko tego typu w Państwie Środka od 1988 roku.

Zobacz też: Huawei HarmonyOS 2.0 beta jeszcze wiele dzieli z Androidem

Warto tu dodać, że temu zjawisku wciąż daleko do lidera w tej kwestii. Największa kula ognia, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, miała miejsce 15 lutego 2013 roku w Rosji. Eksplodowała ona z taką siłą, że rozbiła szkło w pobliskich budynkach, a niektórzy obserwatorzy na ziemi zostali zranieni przez spadające odłamki. Mowa tu o czelabiński meteor, który miał całkowitą optyczną energię promieniowania odpowiadającą 440 kilotonom trotylu. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.