MediaTek w ciągu ostatnich dwóch lat przeszedł niesamowitą wręcz przemianę. Dzięki procesorom z serii Helio G i świetnemu Redmi Note 8 Pro firma pokazała, że nie tylko jest w stanie stworzyć udany procesor, ale nawet prześcignąć konkurencję. Jednak to dopiero linia Dimensity ujawniła pełny potencjał Tajwańczyków. Najnowszy raport rynku, tym razem za trzeci kwartał mijającego roku mówi wyraźnie: MediaTek przegonił Qualcomma i stał się najpopularniejszym producentem procesorów do smartfonów na rynku.

MediaTek wygrał z Qualcommem

Według raportu Counterpoint w trzecim kwartale 2020 roku sprzedano ponad 100 milionów smartfonów. Z tego 31% to układy wyprodukowane przez MediaTeka. Tym samym firma wygrała z Qualcommem aż o 2 punkty procentowe i osiągnęła wzrost o 5 punktów procentowym względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Co więcej, jest to również wzrost o 5 punktów procentowych względem poprzedniego kwartału. Dotychczasowy lider, czyli Qualcomm zanotował natomiast spadek w porównaniu do trzeciego kwartału roku poprzedniego o 2 punkty procentowe. Co ciekawe w porównaniu do poprzedniego kwartału jego udział w rynku nie uległ zmianie i także wynosił 29 procent.

Zobacz też: USA ostrzega – unikajcie chińskiej technologii!

To oznacza, że MediaTek nie zbudował swojej pozycji kosztem Amerykanów. Porównując wykresy z poprzedniego kwartału łatwo dojść do wniosku, że MediaTek wykorzystał problemy Huaweia z produkcją układów Kirin. Te spadły o 4 punkty procentowe względem poprzedniego kwartału. Co jednak zaskakujące, nie tylko Huawei tu stracił. Udziały Samsunga i Apple również są mniejsze, niż w poprzednim okresie. Mowa tu o spadkach z 13 do 12% udziału w rynku u obydwu producentów. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.