Samsung od jakiegoś czasu zapowiada wielki powrót Exynosa. W nowym procesorze ma się zmienić wszystko: od nazewnictwa, po zastosowane technologie. Przez ten czas zastanawialiśmy się, czy Exynos będzie w stanie podjąć walkę z flagowym Snapdragonem? Wygra z nim, czy odniesie sromotną klęskę? Być może właśnie poznaliśmy odpowiedź. Snapdragon wciąż prowadzi jeśli chodzi o punktację. Jest to jednak zwycięstwo co najwyżej symboliczne.

Samsung Exynos 2100 vs Snapdragon 888

Europejscy użytkownicy smartfonów z serii Samsung Galaxy S od lat narzekają na to, że zamiast Snapdragonów dostają Exynosy. Zwracają przy tym uwagę, że propozycja flagowych procesorów od Samsunga wypada znaczne gorzej. No cóż, Exynos 2100 raczej nie sprawi, że to Amerykanie zaczną nam zazdrościć wersji flagowego Samsunga. Może jednak oznaczać, że użytkownicy tych smartfonów ze Starego Kontynentu nie będą czuli, że dostali produkt gorszy. Otóż Exynos 2100 w teście Geekbench 5 uzyskał imponujące 1103 punktów w testach jednordzeniowych i 3785 w testach wielordzeniowych. Dla porównania Snapdragon 888 może się pochwalić wynikami na poziomie 1135 punktów w teście jednordzeniowym i 3794 punktów w wielordzeniowym. Mowa tu więc o różnicach rzędu 22 punktów na jeden rdzeń i 9 punktów wydajności ogólnej. 

Zobacz też: Styczeń 2021 w HBO GO – oto pełna lista nowości w nadchodzącym miesiącu

Pamiętajmy przy tym, że nie jest to ostateczny test. Exynos 2100 nie miał jeszcze oficjalnej premiery. Jego wyniki mogą więc być jeszcze lepsze. Możliwe więc, że w ostatecznym rozrachunku to procesor Samsunga będzie górą. Chociaż trudno liczyć na to, aby była to różnica jakoś szczególnie znacząca. Oczywiście o dominacji konkretnej jednostki nie świadczy tylko jej wydajność rdzeni. Istotny jest również zastosowany układ graficzny, zarządzanie energią czy kwestia nagrzewania się układu. Wiele jednak wskazuje, że wymiana rdzeni na Cortexy okazała się ze strony Samsunga strzałem w dziesiątkę.

Aktualizacja:

Następny wynik testów w Geekbenchu pokazuje pazur ze strony Exynosa. Według niego to platforma Samsunga zdobyła zauważalną przewagę, bo sięgającą 178 punktów. Z kolei wynik jednordzeniowy w ponowionym teście jest już słabszy. To jednak kwestia zaledwie 4 punktów, które można uznać, za błąd pomiarowy.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.