ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
plus wyprzedaż smartfonów

VoLTE i VoWiFi dostępne w Plusie – jak z nich korzystać?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

VoLTE i VoWiFi są już dostępne w Plusie. Operator poinformował dziś o uruchomieniu tych technologii zarówno dla klientów z abonamentami, jak i tych korzystających z oferty na kartę. Co istotne, korzystanie z nich nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

VoLTE i VoWiFi – co to jest i jak z nich korzystać w Plusie?

VoLTE (Voice over LTE) pozwala na realizację połączeń głosowych w sieci LTE. Połączenie zostanie nawiązane szybciej, a podczas rozmowy użytkownik może nadal korzystać z internetu z niezmienioną prędkością. Można spodziewać się także lepszej jakości dźwięku. VoWiFi (Voice over WiFi) pozwala natomiast realizować połączenia głosowe i przesyłać SMS-y poprzez sieć WiFi. Nie ma przy tym znaczenia, czy pozostajemy w zasięgu sieci komórkowej, czy jest on ograniczony lub jesteśmy poza nim. Nie trzeba też instalować do tego dodatkowych aplikacji. Z obu usług mogą korzystać klienci indywidualni, ale też biznesowi.

Oto co jest potrzebne, by korzystać z VoLTE w Plusie:

  • Taryfa z włączonym LTE
  • Telefon z aktualnym oprogramowaniem systemowym, który wspiera funkcjonalność VoLTE w sieci Plus
  • Aktywna opcja Połączenia VoLTE w ustawieniach telefonu
  • Dostępny zasięg LTE od Plusa

Jeśli spełniamy wszystkie warunki, możemy aktywować VoLTE, dzwoniąc do Działu Obsługi Klienta pod numer +48 601102601. Osoby z ofertą na kartę mogą też wpisać specjalny kod aktywacyjny (szczegóły). O realizacji połączenia przez sieć LTE informuje logo VoLTE wyświetlane w górnej części ekranu telefonu. Co się jednak stanie, gdy utracimy zasięg LTE? Połączenie się nie zakończy. Będzie kontynuowane w ramach innej technologii, która jest dostępna na danym obszarze.

Żeby korzystać z VoWiFi (inaczej WiFi Calling+), trzeba mieć aktywną transmisję LTE, nawiązać stabilne połączenie z siecią WiFi oraz posiadać telefon z funkcją rozmów przez WiFi. Aktywacja przebiega tak samo, jak w przypadku VoLTE. Co, jeśli podczas rozmowy utracimy zasięg WiFi? Połączenie będzie nadal kontynuowane poprzez sieć LTE w technologii VoLTE. Tu jest jednak warunek – musimy aktywować VoLTE i posiadać urządzenie, które na to pozwala. Jeśli utracimy zasięg WiFi, a w okolicy będzie jedynie zasięg 2G lub 3G, nie będziemy mogli kontynuować rozmowy. Za granicą połączenie będzie przerwane w obu przypadkach – informuje Plus. Aktywacja Wi-Fi Calling oznacza jednoczesne włączenie usługi VoLTE, która jest niezbędna do działania usługi Wi-Fi Calling. O realizacji połączenia przez WiFi informuje pojawienie się dedykowanej ikonki słuchawki ze znacznikiem WiFi na górnym pasku ekranu smartfona.

Bez dodatkowych opłat

Użytkownik nie płaci dodatkowo za połączenia przy wykorzystaniu VoLTE. Operator rozlicza je zwyczajnie, zgodnie z danym planem taryfowym. W przypadku korzystania z VoWiFi (nawet za granicą) płacimy tak, jak za rozmowę w Polsce w sieci Plus.

Do tej pory klienci Plusa mogli korzystać z Aplikacyjnego Wi-Fi Calling+. Ta usługa wciąż jest dostępna dla użytkowników, którzy nie posiadają telefonu umożliwiającego prowadzenie rozmów przez Wi-Fi lub oprogramowanie ich urządzenia nie zostało jeszcze zaktualizowane do obsługi technologii VoWiFi zgodnie z ustawieniami technicznymi sieci Plus.

Jakie telefony obsługują VoLTE i WiFi Calling+ w sieci Plus?

Plus udostępnił też listę urządzeń, które wspierają rozwiązania VoLTE i WiFi Calling+. Przeważają na niej smartfony marki Samsung, ale są też modele Sony, LG oraz ZTE. Poniżej pełna lista:

Samsung: Galaxy A10, Galaxy A20e, Galaxy A21s, Galaxy A40, Galaxy A41, Galaxy A50, Galaxy A51, Galaxy A51 5G, Galaxy A5 2017, Galaxy A8, Galaxy A6, Galaxy A6+, Galaxy A70, Galaxy A71, Galaxy A7, Galaxy A80, Galaxy A9, Galaxy Z Flip, Galaxy Fold, Galaxy Xcover 4, Galaxy Xcover 4s, Galaxy Xcover Pro, Galaxy S10 Lite, Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy S9, Galaxy S9+, Galaxy S10e, Galaxy S10, Galaxy S10+, Galaxy S20, Galaxy S20+ 5G, Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy J3 2017, Galaxy J4+, Galaxy J5 2017, Galaxy J6, Galaxy J6+, Galaxy J7 2017, Galaxy Note 10 Lite, Galaxy Note 9, Galaxy Note 10, Galaxy Note 10+, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra 5G, Galaxy S20 FE 5G, Galaxy Z Flip 5G, Galaxy Z Fold2 5G. 

Sony: Xperia 1 II

ZTE: Axon 11 5G

LG: K50s, Velvet, K61, K51s, K41s, K42, K52, Wing

Czytaj także: Huawei Smart Selection Car Smart Screen – HarmonyOS dla każdego samochodu

Cały czas aktywnie pracujemy nad dodaniem kolejnych terminali ze wsparciem dla tych technologii w sieci Plus – zapewnia operator.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy