Obraz widoczny poniżej został wykonany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i jest gromadą galaktyk o nazwie GAL-CLUS-022058s. Jest ona widoczna z półkuli południowej w konstelacji Fornax. Jest to największy i jeden z najbardziej kompletnych pierścieni Einsteina, jakie kiedykolwiek odkryto we wszechświecie. Został nazwany Stopionym Pierścieniem.

Wyjątkowe zdjęcie galaktyki

Wyjątkowe zdjęcie galaktyki

No dobrze, warto jednak wyjaśnić, czym w ogóle są ów Pierścienie Einsteina. Otóż były pierwszymi teoretyzowanymi pierścieniami Alberta Einsteina w ogólnej teorii względności. Niezwykły kształt jest wyjaśniony przez proces zwany soczewkowaniem grawitacyjnym. Soczewki grawitacyjne powodują, że światło świecące z daleka jest odkształcane przez grawitację obiektu pomiędzy źródłem a obserwatorem. W przypadku GAL-CLUS-022058s światło z niej jest odkształcone dzięki grawitacji gromady galaktyk znajdującej się przed nią. Galaktyka ta jest prawie idealnie wyrównana z centralną galaktyką eliptyczną gromady widzianą w środku obrazu. Wyrównanie to wypaczyło i powiększyło jej obraz, dając efekt prawie idealnego pierścienia.

Zobacz też: Galaxy S21 na renderach we wszystkich kolorach – smartfon może się podobać!

Grawitacja z innych galaktyk znajdujących się w gromadce również powoduje dodatkowe zniekształcenia. Naukowcy twierdzą, że obiekty takie jak GAL-CLUS-022058s są idealnymi obiektami do badania galaktyk, które często są zbyt małe i znajdują się w zbyt dużej odległości, by je zobaczyć. Soczewkowanie grawitacyjne pozwala badaczom na oglądanie tych odległych obiektów. Oczywiście często zniekształca przy tym obraz, więc naukowcy muszą zawsze to uwzględniać w swoich badaniach.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.