Polacy są entuzjastycznie nastawieni do nowych metod płatności, ale jednocześnie nie chcą wycofania gotówki. Tak wynika z raportu Płatności cyfrowe 2020 Izby Gospodarki Elektronicznej. Co ciekawe, w ostatnich latach maleje procentowy odsetek osób, które nie mają wyrobionego zdania na temat eliminacji gotówki.

Dlaczego Polacy nie chcą wycofania gotówki?

Polacy rozpatrują nowoczesne metody płatności w pozytywnych kategoriach. Karty płatnicze czy BLIK to rozwiązania stosowane na absolutnie masową skalę. Rośnie także akceptacja dla takich metod, jak płatność za pomocą tęczówki oka, linii papilarnych, implantów NFC czy wirtualnej rzeczywistości. 25% ankietowanych popiera takie rozwiązania, 28% nie ma zdania, natomiast 47% jest przeciwko futurystycznym metodom płatności. W ubiegłym roku jednak aż o 7% mniej badanych popierało takie rozwiązania, było też o 8% więcej niezdecydowanych.

Choć płatności cyfrowe mają w zasadzie pełną akceptację w społeczeństwie, a do futurystycznych metod mamy coraz mniejszy sceptycyzm, wciąż jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami wycofania gotówki:

  • 8% Polaków popiera wycofanie gotówki
  • 64% Polaków jest przeciwko wycofaniu gotówki
  • 28% osób nie ma zdania na ten temat

Polacy chcą mieć możliwość wyboru takiego rozwiązania, jakie w danym momencie im odpowiada. Nawet jeśli coraz częściej wybierają cyfrowe metody płatności, nie podoba im się pomysł odgórnej likwidacji mniej popularnych opcji.

Czytaj także: Bezpieczne zakupy online – przypomnijmy najważniejsze zasady

37% ankietowanych uważa, że wycofanie gotówki doprowadzi do eliminacji osób starszych, bo te nie umieją płacić bezgotówkowo. 35% badanych twierdzi, że Polska nie jest gotowa na rezygnację z pieniędzy w tradycyjnej formie. Jakie argumenty wskazują natomiast zwolennicy rezygnacji z gotówki? Te osoby uważają m.in., że skoro częściej płacą bezgotówkowo, to banknoty i monety nie są im potrzebne, a poza tym gotówka sprzyja unikaniu podatków czy finansowaniu działań przestępczych.

źródło: Raport „Płatności cyfrowe 2020” – Izba Gospodarki Elektronicznej

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.