Główny Urząd Statystyczny wydał publikację, z której dowiadujemy się m.in., w ilu polskich domach jest dostęp do internetu. Chodzi o roczne opracowanie Społeczeństwo informacyjne w Polsce. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby gospodarstw domowych na terenie Polski z dostępem do sieci.

W ilu domach w Polsce jest dostęp do internetu?

źródło: „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r.” – GUS

Bez zbędnego przedłużania – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 90,4% gospodarstw domowych w Polsce posiada dostęp do internetu. Dla porównania w 2019 roku było to 86,7%, w 2018 – 84,2%, w 2017 – 81,9%, natomiast w 2017 – 80,4%. Średnia unijna wynosi 90%, ale uwaga – ten wynik pochodzi z 2019 roku. Tegorocznej średniej jeszcze nie znamy, więc nie możemy powiedzieć, że Polska wyprzedza średnią UE.

Niemal identycznie wygląda sytuacja z internetem w Polsce centralnej (dostęp do niego ma 90,8% gospodarstw domowych) oraz w Polsce zachodniej (90,6%). Nieco w tyle pozostaje Polska wschodnia (88,9%). W dużych miastach 92,1% gospodarstw domowych posiada dostęp do internetu, w małych miastach – 89,7%, z kolei na obszarach wiejskich – 89,3%. Największą dysproporcję można zaobserwować przy podziale gospodarstw domowych na te z dziećmi oraz na te bez nich. Aż 99,5% tych pierwszych i tylko 85,9% tych drugich jest online.

źródło: „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r.” – GUS

Co z dostępem do internetu szerokopasmowego? Jest dobrze – ma do niego dostęp 89,6% gospodarstw domowych w Polsce. Dysproporcja między liczbą domów z dostępem do internetu w ogóle a tych z internetem szerokopasmowym znaczącą się zmniejszyła.

Czytaj także: Chińczycy mają gest – ich nowoczesny radioteleskop będzie dostępny dla wszystkich

Z danych z 2019 roku wynika, że najlepsza sytuacja z dostępem do internetu panuje w Holandii i Norwegii. W tych krajach 98% gospodarstw domowych ma dostęp do internetu. Na przeciwległym biegunie są natomiast Bułgaria i Grecja – w tych państwach wskaźnik nie przekracza 80%.

źródło: GUS

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.