Coś dziwnego dzieje w naszym najbliższym sąsiedztwie. Proxima Centauri, która jest zbyt ciemna, aby można było ją zobaczyć gołym okiem z Ziemi, jest jednocześnie najbliższą nam gwiazdą, oczywiście poza Słońcem. Układ ten jest oddalony od nas zaledwie o 4,2 lata świetlne. Tym samym jeśli coś tam się wydarzy, to możemy się o tym dowiedzieć właśnie po takim okresie czasu. Okazuje się, że właśnie z tego układu odebraliśmy dziwny sygnał radiowy.

Sygnał radiowy z Proxima Centauri

Sygnał radiowy z Proxima Centauri

Sygnał został odkryty tej jesieni, jednak dopiero teraz informacje o nim trafiły do przestrzeni publicznej. Nie chodzi tu jednak o próbę ukrywania czegokolwiek. Po prostu do tej pory naukowcy nie byli w stanie odrzucić sygnału jako zakłócenia z Ziemi. Podczas gdy wykrycie dziwnego sygnału pochodzącego z pobliskiej gwiazdy z pewnością rozbudza wyobraźnię zwłaszcza wśród osób, które mają lekkiego fioła na punkcie kosmitów, to warto podkreślić, że wysoce prawdopodobne jest to, że sygnał jest naturalnego pochodzenia, mimo swojej dziwacznej natury.

Zobacz też: Google Camera Go teraz z trybem HDR – najtańsze smartfony z coraz lepszymi zdjęciami

Naukowiec Andrew Siemion z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley powiedział, że sygnał ma właściwości, które spowodowały, że przeszedł on wiele kontroli do tej pory. Mimo to wciąż trudno jest wyjaśnić jego naturę. Jednym z najbardziej ciekawych aspektów sygnału jest to, że zajmuje on niezwykle wąskie widmo radiowe 982 megaherców. Jest to zakres spektralny, który zazwyczaj jest pozbawiony jakichkolwiek transmisji z satelitów i statków kosmicznych stworzonych przez człowieka. Badacz twierdzi, że nie istnieje żaden znany naturalny sposób na kompresję energii elektromagnetycznej do jednej częstotliwości pasma. Podkreślił jednak, że może istnieć jakieś nieznane, egzotyczne działanie fizyki plazmowej, które mogłoby odpowiadać za sygnał. Przyznaje jednak, że na razie jedynym znanym źródłem takiego sygnału jest technologia.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.