Samsung Galaxy S22 głównie ze Snapdragonem

Exynos 1080 niezwykle blisko Snapdragona 888 – to nie jest nawet flagowiec Samsunga

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nowo ogłoszony procesor Exynos 1080 Samsunga nie jest flagowym układem firmy. Tym będzie Exynos 2100 i to właśnie on będzie napędzał przyszłą generację smartfonów z linii Galaxy S. Mimo to 1080 zapowiada się na układ niezwykle potężny, który zostawi w tyle obecne flagowce. Jak się również okazuje pod pewnymi względami będzie mu również o wiele bliżej do Snapdragona 888, niż Qualcomm by sobie tego w ogóle życzył.

Samsung Exynos 1080 vs. Snapdragon 888

Samsung Exynos 1080 vs. Snapdragon 888

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić pewną kwestię, a mianowicie dlaczego Exynos 1080 na pewno będzie wydajniejszy od Snapdragona 865+. Otóż ten flagowiec Qualcomma, jeśli chodzi o wysoką wydajność, bazuje na układzie czterech zmodyfikowanych rdzeni Cortex-A77. Exynos dostanie natomiast czterech wydajnych rdzeni Cortex-A78, czyli ich następną generację. Na rynku ostro namieszało bowiem ARM. Do tej pory cztery rdzenie z serii Cortex-A70 były wyznacznikiem flagowców. Jednak po premierze Cortex-X1 to się zmieniło. W tym roku jako standard będzie uchodził zestaw 3 x Cortex-A78 i jeden rdzeń Cortex-X1. Dlatego też konfiguracja typowa dla flagowców spada o oczko niżej, a Exynos 1080 wygrywa z zeszłorocznymi flagowcami.

Zobacz też: SwatchPAY! – czyli jak płacić zegarkiem, który wcale nie jest smart

Teraz jednak warto przejść do kwestii Snapdragona 888, ale po kolei. Exynos zadebiutuje w Vivo X60 i Vivo X60 Pro 29 grudnia. Natomiast Vivo X60 o nazwie kodowej V2047A pojawił się w wynikach Geekbench 5. Nowy chipset uzyskał 888 punktów w teście jednordzeniowym i 3 244 punkty w teście wielordzeniowym. W teście jednordzeniowym oferuje wydajność zbliżoną do Snapdragona 865+. Deklasuje go jednak pod względem wydajności wielordzeniowej. Co więcej, w tym kontekście zbliża się do poziomu Snapdragona 888. Ten wciąż góruje nad propozycją Samsunga, różnica wynosi jednak zaledwie 437 punktów. I owszem, Qualcomm wciąż dominuje, jednak jedynie nad układem dla drogich średniaków. Flagowy Exynos 2100 będzie natomiast jeszcze potężniejszy. Patrząc na te liczby ma on szanse pokonać Snapdragona 888 — przynajmniej w teście wielordzeniowym.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy