Na targach CES w styczniu, Bluetooth SIG ogłosiło standard dla bezprzewodowego dźwięku o nazwie Bluetooth LE Audio. Technologia ta skupia się na dwóch funkcjach. Pierwszą jest natywna obsługa aparatów słuchowych. Druga to natomiast udostępnianie dźwięku. Dodatkowo standard ten obiecuje wyższą jakość dźwięku. Największe wrażenie robi jednak ostatnia z cech nowego standardu, czyli znacznie mniejsze zużycie energii. Jak się okazuje, Qualcomm zamierza wprowadzić jego obsługę do swoich najnowszych układów.

Snapdragony z Bluetooth LE Audio

Snapdragony z Bluetooth LE Audio

Jak jednak śpiewała Budka Suflera, do tanga trzeba dwojga. Obsługa technologii Bluetooth LE Audio w Snapdragonach tak naprawdę nie da nam nic. Potrzebne są jeszcze słuchawki z obsługą tej technologii. Na szczęście Qualcomm zadbał i o to. Producent ten ogłosił właśnie układ QCC305x. Jest to SoC dla słuchawek Bluetooth, który wspiera najnowszą technologię. Ponadto zaoferuje on także adaptacyjne ANC, aptX Adaptive i aptX Voice, jak i cVc Echo Cancellation/Noise Suppression dla połączeń. To jednak nie wszystko. Dzięki niemu będzie można udostępniać dźwięk do wielu różnych odbiorników Bluetooth jednocześnie. Zestaw audio złożony z wielu różnych głośników bezprzewodowych? Jak najbardziej! To oznacza, że strach będzie jechać autobusem w godzinach powrotów uczniów ze szkół. I to nie z powodu lęku przed zarażeniem się COVID-19. 

Zobacz też: Nowy rekord wydajności ogniw fotowoltaicznych – tak wiele energii z tak małej powierzchni

 Warto bowiem podkreślić, że układ ten jest dedykowany średniej półce. Głośniki i słuchawki z nim będą więc stosunkowo przystępne cenowo. Nie trzeba będzie już wydawać fortuny, aby uzyskać jakość zbliżoną do średniej półki cenowej słuchawek przewodowych. Oczywiście te wciąż będą tańsze, lub lepsze. W końcu nawet od najtańszego układu Bluetooth jego brak zawsze będzie tańszy. Tu natomiast mamy do czynienia z takim, który ma kosztować mało w porównaniu do swoich możliwości. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.